Akım Ölçümü İçin Geliştirilmiş 4 Etkin Yöntem

Temel akım ölçümünde kullanılan farklı metotlar vardır. Bu metotlar sayesinde ölçülmek istenen değerler uygulamaya bağlı olarak farklı şekillerde, hassasiyetlerde, doğrulukta ve uygulama hızında elde edilebilir. Şönt ölçümü, akım trafosu, hall sensör, rogowski bobini ile ölçümündeki son trendlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

1-Şönt Ölçümü (DC/AC)

Düşük değerli bir direnç(şönt) üzerinden akım ölçümü olup dirence paralel bağlı bir voltmetre kullanılır.Akım, şönt direnç üzerindeki gerilimle oransal değişim gösterir.

I = V / R.

Şönt yük önüne yada arkasına bağlanabilir. (Yükselen kenar/Düşen kenar metodu) Ürünlerimiz her iki türlü kullanım için de uygundur. Ayrıca hem DC hem de AC akım ölçümü için kullanılabildiği gibi AC+DC akım bileşkesi için de kullanılabilmektedir. %0,1 hassasiyetle ölçüm yapmak mümkün olup AC akım ölçümleri için 855 serisi akım trafolarını kullanabilirsiniz.

Şönt Ölçümü

2- Akım Trafosu Prensibi İle Ölçüm

Yüksek akımların ölçümü için kullanılan bir yöntemdir. Genellikle şönt ve trafo prensibi birlikte kullanılır ve  şönt çeviriciler de çözüme ilave edilir.

Sekonder sargılar oransal değere göre belirlenir. Galvanik olarak izole AC çıkış girişteki AC akıma oranlanır. Tipik ölçüm hassasiyeti %1 dir.

Akım Trafosu

3-Hall-Sensör (AC/DC)

İletken etrafına yumuşak bir ferit takılmış olup küçük bir hava aralığına Hall sensör monte edilir. İletken içerisinden geçen akım bu ferit üzerinde manyetik akış üretir. Bu manyetik akı Hall sensör üzerinden geçerken, akıma oranlı bir gerilim üretilir. Bu gerilim oransal olarak akım(AC/DC) değerlerinin ölçümü için kullanılr ve 0.5% ile 1% arasında bir hassasiyet sağlar.

hall Sensör Ölçümü

4-Rogowski Bobini

İçinden akım geçen iletken etrafına demir çekirdeksiz kapalı bir hava bobini bağlanır. İletkenden geçen akıma göre Rogowski bobin üzerinde oransal bir gerilim elde edilir. Bu gerilimin genliği büyütülerek kullanıma uygun hale getirilir. Ölçüm hatası %1-2 arasında değişim göstermektedir. Ancak yüksek akımlarda hassasiyet çok çok daha iyi bir değere ulaşmaktadır.

rogowski Bobini

Bu dört sistemin avantajlarını ve dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Ölçüm Yöntemleri

 

1 Yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.