Aydınlatma Otomasyonunda Dimleme

Binalarda aydınlatmaya harcanan enerji yaklaşık olarak toplam enerji tüketiminin %20sini oluşturur. Bu yüzden aydınlatma enerji verimliliği uygulamalarında özel bir yere sahiptir. Aydınlatma otomasyonu hem aydınlatma için harcanan enerji giderlerini düşürürken hem de konfor uygulamaları için çözümler oluşturur.

[box style=”info”] DALI ile Market Aydınlatması Uygulaması Devamı İçin Tıklayınız. [/box]

Aydınlatma Otomasyonu ve Dimleme

Eğer aydınlatma da dimleme yapılacaksa, birçok olasılık vardır. Bunlardan biri 1-10V standardının kullanılmasıdır. Bununla beraber, analog çıkış modülleri kullanılır. Dimleme değeri ön-anahtarlamalı cihazlara kontrol sinyali olarak kullanılır. Ek olarak, her aydınlatma grubu için bir röle ve digital çıkış modülü gerekir. Bu kombinasyonla dimlenebilir ışığın on-off anahtarlaması gerçekleşir.

Bir dijital girişteki normal kurulum anahtarı sensör olarak kullanılabilir. Butona kısa basma aydınlatmanın açılıp ya da kapanacağnı, uzun basma ise dimlemeyi gerçekleştirir.

1-10 V Arayüzü
1-10 V Arayüzü

 

 

 

 

 

 

Universal Dimmer Kullanma

Oda aydınlatmasında dimleme için bir başka olasılık ise universal bir dimer kullanılmasıdır. Bunun için, güç WAGO kontrolörden sağlanan bir PWM (darbe genişlik modülasyonu) sinyali ile birlikte verilir. Böylece dimleme değerleri yeniden ve senoryaya has bir şekilde üretilirken, kişisel aydınlatma senaryoları da oluşturulabilir. Dijital bir giriş üzerindeki konvansiyonel anahtar bir sensör olarak kullanılabilir.

DALI ile Dimleme

Birkaç yıldır modern aydınlatma kontrolörleri giderek DALI (Dijital Adreslenebilir Aydınlatma Arabirimi) kullanmaya başlamıştır. DALI’nin en önemli avantajlarının yanında DALI kontrolör ve DALI cihaz arasında çift yönlü veri alışverişini desteklenmesidir. Sadece anahtarlama veya dimleme değil, hata ve durum mesajları da işletme birimi tarafından kontrolöre geri gönderilebilir.

Örnek Uygulama

Aşağıdaki görselde WAGO PLC 750-881 ile bir klasik “dimleme” işlevi nasıl uygulanacağı ile ilgili bir örnek gösterilmektedir. İlk bus terminali, 2-kanallı darbe genişliği çıkış terminali (750-511 / 000-001), uzakdan LT 500 (500VA) veya LT 1200 (1.200 VA) kontrol eder. İkinci bus terminalinde ise 4 kanallı dijital giriş terminali (750-402) geleneksel anahtarlara bağlanır. Ek fonksiyonlar için 3 ve 4 kanallı seçeneklerde mevcuttur.

WAGO 750-881 ile DALI dimlemenin gerçekleşmesi
WAGO 750-881 ile DALI dimlemenin gerçekleşmesi

Bu programlama modülü fonksiyonu için CoDeSys kullanılır.  Bu fonksiyonu kullanabilmek için Codesys kütüphanemizden hazır kütüphanaleri kullanabilirsiniz. Aydınlatma için bu kütüphaneler aşağıdaki gibidir.

  • Tekil oda kontrolü
  • Aydınlatma
  • Dimmer
  • Aydınlatma Sahneleri
  • Sabit Işık Kontrolü
  • Güneş Perdeleri

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.