Bina Otomasyon Sistemleri

Bilindiği gibi farklı [highlight style=”cyan”] bina otomasyon sistemleri [/highlight] farklı sağlayıcılar ile hayat bulmaktadır. Tüm bu sistemlerdeki ortak hedef yaşadığımız ortamları daha konforlu hale getirmeleri ve bunu yaparken de enerji tasarrufu ile ekonomik açıdan ek katkı getirmeleridir. Tabi ki enerji sarfiyatlarındaki tasarruf dünyamızın ısınmasını önlemede önemli bir katkı sağlayacaktır. Ancak son yıllarda oldukça hız kazanan bina otomasyonu, ev otomasyonu ve konfor otomasyonu gibi kavramlar kulağa her ne kadar hoş gelse de uygulamada bazı zorluklar yaşanmıyor değil.

Bir konfor/ev otomasyonu için farklı topolojiler üzerine kurulu pek çok uygulama vardır.

Bunlar içerisinde en temel olanı aydınlatma otomasyonu, konfor otomasyonu, mekanik otomasyon, enerji otomasyonu ve sayaç otomasyonunun gatewayler üzerinden haberleştiği ve sistemlerin birbiri ile tam entegre olmadığı sistemlerdir.  2 ayrı markayı aynı protokol altında kullanmıyorsanız haberleştirmek çok zor olmakta ve özel konfigürasyonlar gerektirmektedir.  Bu da firmaya bağımlılığı ve bir problem anında karmaşayı beraberinde getirmektedir. Bu durumda bir  [highlight style=”cyan”] OPC  [/highlight] server kullanılmakta sistem hem karmaşıklaşmakta hem de yavaşlamaktadır.

Daha farklı bir uygulama ise ki; ülkemizde genellikle bu uygulanmaktadır. Konfor ve aydınlatma otomasyonu A firması, Mekanik otomasyon B firması ve Sayaç/enerji otomasyonu ise C firması tarafından yapılır. Sonuçta bu sistemler ya bağımsız olarak çalışmaya devam eder ya da başka bir SCADA sistemi altında dördüncü bir firma tarafından toplanır.

BACnet

Bu beraberinde;

  • Birbiri ile tam entegre olmayan sistemlerin yetersiz koordinasyonunu
  • 4 ayrı sistem yedeği tutma ihtiyacını, dolayısı ile ek yatırım ve işletme maliyetlerini
  • Servis ve bakım için 4 ayrı firma ile muhatap olma karmaşasını
  • Verimsiz bir enerji tasarrufunu getirir.

WAGO tüm bu kavram, sistem ve servis karmaşalarına son vermek için;

  • Konfigüre edilen değil—>Programlanabilen
  • Sadece KNX, BACnet, Modbus değil—>Hepsini içerebilen
  • Sadece belli bir otomasyon için değil—>Bir binadaki tüm sistemleri içerebilen
  • Piyasadaki tüm mekanik tesisat saha cihazları ile hem BACnet, hem KNX hem LON hem de Bellimo’ya ait MP Bus yapılarında haberleşerek %100 uyumlu olarak çalışabilen marka bağımsız mekanik tesisat çözümleri sağlar.

WAGO bina otomasyon sisteminde PLC alt yapısını bina otomasyon sistemleri KNX, BACnet, LON, Ethernet TCP/IP ve Modbus ile buluşturmuş, bunun neticesinde de çok yüksek programlama kabiliyetine sahip ve çok esnek bina otomasyon sistemine ulaşmıştır. Bu sistem altında aynı network içerisinde ve tek  BMS altında çalışabilmekte ve doğrudan internete  aktarılabilmektedir.

Mekanik Otomasyon

Marka bağımsız saha cihazları ile BACnet, [highlight style=”cyan”] KNX [/highlight],0-10V, MP Bus, PWM, RS-485 ve on/off kontrol ile fan coil, klima santralı, oda kontrolleri, otomatik su kesme sistemleri kontrolü yapılabilmektedir. Burada en önemli kriter, ister Amerikan standardına göre BACnet kullanılsın isterse Avrupa standardına göre KNX, WAGO sahip olduğu farklı kontrolörler ile BACnet, BACnet+KNX ve KNX olarak sistemi çalıştırabilmektedir. Böylece ana sistem BACnet iken bu sistem altına KNX altında çalışabilen haberleşmeli fan coil termostatları kullanılabilmektedir. Bu sistemin çok daha az kablolama ve işçilik ile yapılırken son derece modern KNX fan coil termostatlarının kullanımını da BACnet altında mümkün kılmaktadır. Aynı yapı altında Bellimo’nun saha cihazları MP Bus modülümüz ile bus üzerinden çok kolay bir şekilde kontrol edilerek hem kablolama hem de kontrol anlamında ciddi bir kolaylık sağlanmaktadır.

Aydınlatma Otomasyonu

On/Off, DALI, DMX, 0-10V dimleme, her türlü aydınlatma sahnesi kontrolü. Bu konuda Ödüllü bir proje olan Abdi İbrahim İlaç Fabrikası ve yeni Lojistik merkezinde 7500 lambanın DALI ile IP adresi üzerinden tek tek kontrolü sağlanmış ve özel WAGO [highlight style=”cyan”] enerji analizörleri [/highlight]  ile harici analizör kullanmadan doğrudan [highlight style=”magenta”] PLC  [/highlight] içerisinde her türlü enerji sarfiyatlarının izlemesi yapılmıştır. Aynı proje kapsamında lambalar DMX fonksiyonu ile sese göre dinamik hareket ettirilerek ışık efektleri (meksika dalgası gibi) oluşturulmuştur. Yine sistemin içerisine transfer panoları yada jeneratör senkronizasyon panoları eklenebilmekte ve tüm sistem bir bütün olarak hizmet verebilmektedir.

Perde/Jaluzi Kontrolü

Marka bağımsız perde ve jaluzi motorları ile KNX, BACnet, Ethernet altında sınırsız sayıda motorun lokal ve merkezi kontrolünün yağmur, sıcaklık, güneş radyasyon değeri ve fırtına ile yangın durumlarına göre kontrolü ile gün ışığından maksimum fayda sağlanırken aynı şekilde enerji tasarrufu da elde edilmektedir. Kontroller RS-485, KNX, RF ve EnOcean kablosuz ve On/Off butonlar ile yapılabilmektedir. Bu konuda Türkiye nin en yüksek binası olan Sapphire’de 56 katta 2000 perde motoru merkezi ve lokal olarak kontrol edilmektedir.

Daire içlerinde yaşam ortamlarında kullanılan anahtar, priz, sensör sistemlerinin KNX olarak kullanılmasında ise uluslararası firmalar ile olan partnerlik anlaşmaları sonucunda ileri teknoloji ürünlerinde WAGO gibi kaliteli markalar ile sistemin bütünlüğünü sorunsuz bir şekilde tamamlamaktadır.

Datalogger gibi işlemler için ise yine WAGO ürün ailesi içerisinde yer alan 8GB SD kart destekli Ethernet 2.0 kontrolörler ile bir PC standardını sunabilmektedir. Aynı şekilde yedekli kontrol talep edilmesi durumunda çift MAC adresli ethernet kontrolörler ile çok hassas ve son derece güvenli yedekli kontrol mantığını bina otomasyonu içerisinde sunabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.