Bina ve Endüstriyel Tesislerde Entegre Kablosuz Otomasyon Kullanımı

Günümüz teknolojisi içerisinde özellikle [highlight style=”cyan”] kablosuz haberleşme [/highlight] her geçen gün artı bir önem kazanmaktadır. WAGO Bluetooth haberleşme sistemini doğrudan [highlight style=”cyan”] PLC  [/highlight] içerisine entegre ederek gereksiz kablolamalar ve enterferansın önüne geçmiştir. Bunun için ayrı bir protokol gerekmemekte ve bluetooth veri haberleşme standardından (Profibus, Ethernet, Modbus vb.) bağımsız olarak kullanılabilmektedir.

Kablosuz Otomasyon

[highlight style=”cyan”] Bluetooth sisteminin arkasında yatan temeller ise; [/highlight]
 • Ücretsiz ve lisans gerektirmeyen frekans bandı 2,402 – 2,480 GHz (IEEE 802.15.1)
 • Klas 1- 100 mW (maksimum izin verilen güç  kadar)
 • Klas 2 -2,5 mW’a kadar
 • Klas 3 1 mW’a kadar
 • Topoloji 1 master ve 7 slave üzerine kuruludur.
 • Maksimum veri transfer oranı 3 Mbit/s
 • Maksimum izin verilen transmisyon kapasitesi 20 dBm (100 mW) ile sınırlıdır.
 • FHSS 79 ferkans üzerinden(1 MHz) maksimum 1600 hops/s
 • Diğer sabit frekanslı alanlarla interferans yaşamamaya karşı son derece dirençlidir.
 • Uzak mesafede çalışabilir ve bluetooth ağları içinde hatasız paralel çalışma sunar.
 • Pil desteklidir.
 • Tüm pazarda bilinen ve kolayca desteklenen bir yapıdır.
 • WAGO’ nun geliştirdiği konsept ile 1500 m’ ye kadar iki nokta arası haberleşme mümkündür.

Bluetooth 2’den 8’e kadar modül arasında veri haberleşmesi sağlayabilmektedir. 2.0+EDR standardı ile sunulmakta olup P2P saykıl süresi 10 milisaniyenin altındadır. Real-time ve ad-hoc (harici komponentler ile haberleşme) modları vardır.

Bluetooth özellikle data kablolamasının çok uzak olmadığı ancak kablolamanın zahmetli, pahalı ve imkansız olduğu durumlarda çok büyük bir kolaylık sağlar.

[box style=”info”]

Fabrikanızda kablosuz otomasyon sistemlerine geçiş yapmak isterseniz ücretsiz keşif için  tıklayınız.

[/box]

Uygulama

Almanya’da yapılan su arıtma tesisi uygulamasında 1500 metrede haberleşme sağlanmaktadır. Yine İsviçre’de yapılan bir uygulamada yer ile teleferik sistemi arasındaki kontrol ve veri taşıma işlemi 2300 metreye kadar çalışmaktadır. Türkiye’de bir gıda fabrikası içerisinde kapalı alanda ve iki duvar geçerek yapılan uygulamada 600 m mesafede veri alışverişi sağlanmıştır.

Bluetooth Haberleşme Nedir
WAGO Bluetooth Haberleşme Sistemi

 

Bu mesafe konusundaki avantajların yanı sıra diğer bir önemli özellikte yukarıda vurgulamaya çalıştığımız çevreden gelen diğer manyetik alanlardan etkilenme oranının çok düşük olmasıdır. Burada önemli bir örnek de ABB İsviçre’de, yüksek gerilim laboratuvarındaki kesicilerin sıcaklıklarının ölçülerek kontrol odasına kablosuz olarak iletilmesi uygulamasıdır. Bu uygulama kapsamında 8 kesiciye ait veri kontrol odasına aktarılmakta ve yapılan bu işlem esnasında 1 milyon Amper akım ortamda akmaktadır.

PLCleri korumak için metal kutular kullanılmakla birlikte bluetooth haberleşmesinde manyetik alan sebebi ile hiçbir problem olmadan çalışma sürmektedir. Diğer bir uygulama imkanı da bir fabrika içerisindeki forkliftlerin o anda nerede olduğu, hangi kapıdan geçtiği, yakıt durumu ya da motorunun çalışıp çalışmadığı gibi tüm bilgilerin tek bir merkezden izlenmesidir.

Ayrıca marka bağımsız Ethernet tabanlı PLC’ lerde kullanmak için de [highlight style=”cyan”] WAGO Bluetooth[/highlight] ve Wi-Fi modülleri sunmaktadır.

400 m alan içerisinde haberleşebilen 8 modülün (758-915) çalışabildiği Bluetooth ağı oluşturulabileceği gibi yine sınırsız sayıda Wi-Fi modülü (758-916) ile de makinalar arası network oluşturmak ve kablosuz bir ağ oluşturmak çok kolay ve güvenlidir.

PLC Modül
WAGO Bluetooh Haberleşmesi ile konfigürasyonda kolaylıklar sağlar.

 

Fabrikalarda kablosuz haberleşme için sunulan bir diğer çözüm ise sinyal çevirici ve izolatörlerin Bluetooth ile konfigürasyonu ve uzaktan gerçek zamanlı izlenebilmesidir. Özellikle adetli kullanım olması durumunda son derece uğraştırıcı bir işlem olan konfigürasyon WAGO bluetooth çözümü ile basitleştirilmektedir.

400 m alan içerisinde haberleşebilen 8 modülün (758-915) çalışabildiği Bluetooth ağı oluşturulabileceği gibi yine sınırsız sayıda Wi-Fi modülü (758-916) ile de makinalar arası network oluşturmak ve kablosuz bir ağ oluşturmak çok kolay ve güvenlidir.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER