Contrinex’ten Kaynak Uygulamaları için Endüktif Sensör Çözümü

Contrinex’in özellikle otomotiv üretim tesislerinde kullanılması için geliştirmiş olduğu bu endüktif sensörler, kaynak yapılan ortamın zorlu koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Uygulamanın doğası gereği kaynak ortamlarında , güçlü manyetik alanlar, yüksek sıcaklık, kaynak kıvılcımları ve partikülleri oluşmaktadır. Bu zorlu koşullar içerisine montaj edilmiş endüktif sensörlerin de bu koşullara uygun olması gerekmektedir. Normal standart bir sensör bu zorlu çalışma koşullarında çok kısa sürede arıza verebilmekte, yanlış sinyaller üretmekte ve sık sık bakım ihtiyacı doğurmaktadır.

Contrinex, tüm bu olumsuz koşulları göz önünde bulundurarak, kaynak ortamında sorunsuz ve uzun süreli kullanılması amacıyla DW-AS-703-Mx-673 serisini geliştirmiştir.

Contrinex’in kaynak sensörünün başlıca avantajlarına göz atmak istersek;

40 millitesla’ya kadar elektromanyetik alanlara karşı dayanıklıdır.

Kaynak işlemi sırasında meydana gelen kuvvetli manyetik alanlar, sensörün yanlış çıkışlar vermesine ya da çıkışın tamamen bozulmasına sebebiyet verebilirler. Contrinex kaynak sensörleri manyetik alanlara karşı oldukça yüksek dirence sahiptirler.

Son derece sağlamdır.

Kaynak ortamlarına karşı dirençli yapısı nedeniyle, bu sensörler, otomatik kaynak robot hücreleri için özellikle uygundur. Otomotiv endüstrisinde en sık kullanılan ürünlerden olup üretimdeki aksama sürelerini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Kaynak sıçramasına bağlı yanlış sinyaller vermez.

Uygulama esnasında sensör gövdesi üzerinde biriken çapaklar,sensör gövde yapısının deformasyonuna; algılayıcı yüzeyde biriken çapaklar ise yine sensörün hatalı çıkışlar vermesine veya hedefi algılamamasına sebebiyet verirler.

Temizlenmesi kolaydır.

Paslanmaz çelik tek parça gövde yapısına sahip olmasından dolayı , yüksek sıcaklık, darbe ve kaynak çapaklarına karşı ekstra dayanıklıdır. Ayrıca bu sayede, üzerinde biriken kaynak çapaklarının sert metal fırçalarla temizlenmesine olanak tanımaktadır. Teflon kaplı gövdeye sahip sensörler bu konuda uzun süreli bir çözüm gibi görünse de bir süre sonra kaplama özelliğini yitirmeye başlayacağından, sensörün gövdesi kaynak ortamında ki zorlu koşullar karşısında korumasız kalacaktır.

Uzun çalışma mesafesine sahiptir.

Contrinex kaynak sensörleri yüksek kaliteli Contrinex ASIC ile donatılmıştır. Bu, özellikle sıcaklık değişiklikleri ve titreşimlerin olduğu alanlarda, anahtarlama mesafeleri garanti etmekte, mükemmel sıcaklık kompanzasyonu ve uzun ömür avantajları sunar. Sınıfının en iyi algılama aralığına sahiptir. (10 mm’ye kadar.) Bu sayede hareket eden makine parçalarının yakınında çalışırken çarpma-hasar riskini minimuma indirir. Ayrıca IO-Link ile veya olmadan basit çalışma sağlanabilmektedir.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.