DALI Aydınlatma İkinci Bölüm

Bina Otomasyonunda DALI

Birçok DALI sistemi ilgili gatewayler kullanılarak Bina Yönetim Sistemiyle beraber kullanılabilir. Yazılım programları gruplanmış sistemlere daha sofistike programlama fonksiyonelliği ile zaman saati, senaryo ayarı, bölüm kontrolü gibi farklı seçenekler sunar. 64 adet adreslenebilir DALI cihazını ,bağımsız çalışan ofis odası veya toplantı odası gibi tekil oda aydınlatma otomasyonu çözümü için kullanmak daha pratik bir yaklaşımdır.

[box style=”info”] Birinci Bölüm için tıklayınız. [/box]

Fakat daha büyük sistemlerde yüzlerce hatta binlerce [highlight style=”cyan”] DALI [/highlight] cihazını birbirine entegre etmek gerekebilir. Bu durumda , birçok üretici DALI gateway sağlayarak çoklu DALI alt ağlarını ana ağ içine bağlayabilirler. Ana protokollere göz atarsak, ETHERNET (TCP/IP), BACNET, EIB/KNX ve LON gibi yapıları görürüz. Bu ana yapılar, entegre bina kontrolü için bir omurga yapısı oluştururlar ve bu sayede aydınlatma ve HVAC gibi iki farklı sistem birbiriyle entegre çalışabilir.

Bina otomasyon sistemlerinde maliyeti düşürmenin bir yoluda HVAC ve aydınlatma sistemlerini entegre çalıştırmaktır.
Bina otomasyon sistemlerinde maliyeti düşürmenin bir yolu HVAC ve aydınlatma sistemlerini entegre çalıştırmaktır.

 DALI ile Gruplama Örneği

Çalışma senaryosuna göre 3 farklı grup oluşturulup her bir senaryoda ilgili gruptaki armatürler farklı ışık seviyelerinde veya aynı ışık seviyesinde çalıştırılabilirler.

DALI Gruplama
DALI gruplama örneği

Aydınlatma Otomasyonu ve Enerji Tasarrufu

On/Off, DALI, DMX, 0-10V dimleme, her türlü aydınlatma sahnesi kontrolü gibi farklı şekillerde yapılabilmektedir. Ancak gerçek bir aydınlatma otomasyonu DALI ile yapılan otomasyondur. Çünkü DALI ile Her bir lambayı tekil olarak kontrol etmek mümkündür. Tek bir kablo ile 64 armatür dolaştırılarak kontrol sinyal kablosu yıldız yada seri olarak bağlanabilir ki bu 0-10V sistemlere göre %50 oranında kablaj işçiliği ve kablo tasarrufu demektir. Tek bir kontrolör altında tam 320 armatür kontrol edilebilir. Kontrol seviyesi 0-100% arasında olduğundan gerçek aydınlatma kontrolü yapılabilir. Bu aydınlık kontrolü ve varlık sensörü ile birlikte kullanıldığında Volkswagen / Emden fabrikasında 7000 lamba için yapılan hesaplamada standart balast ve on/off a göre %42, elektronik kontrole göre %39 ve 0-10V kontrole göre %23 ek tasarruf sağlanmaktadır. 175.000€ olan yatırım maliyeti ise 2 yıl içerisinde amorti edilebilmektedir.

Aydınlatmada temel ürün olan floresan lambaların kontrol edilerek tasarruf sağlanması önemli olmakta birlikte tek başına çok fazla bir anlam ifade etmez. Bununla birlikte doğal aydınlatmanın rahatlığı yapay aydınlatma ile sağlanmalıdır.

 Örnek

Bir üretim alanında yer alan 400w metal halide armatürlerin tamamı, T5 Floresan lambalarla değiştirilerek DALI balastlı dimlenebilir sisteme geçilerek ortamdakı ışık seviyesi 500lux olarak sabit ışık kontrollü yapıya dönüştürülmüştür.

Toplamda ortam ışığı seviyesi kontrolü ile ortalama %35  oranında enerji tasarrufu sağlanmıştır.
Toplamda ortam ışığı seviyesi kontrolü ile ortalama %35 oranında enerji tasarrufu sağlanmıştır.

1 Yorum

  1. İnovasyon inovasyon diyorum. İki duvar arasında kapalı kalınmaması. Ufak bir örnek; karbon ısıtma filmi üreten çinliler, bunu kullanan bizler. İthal ürün kullanıyoruz diye üzülmeye hiç gerek yok. Türkler okadar zekiki bunu ibadethanelerde ısınma amaçlı kullanıyorlar ama sadece kullanıyorlarsa. Tasarruf ettiriyorlar. Namaz vakitlerine göre çalışan bir sistem dizayn etmişler. Ezandan beş dakika önce açılıp namazdan bitiminden beş dakika sonrada kapanıyor. Alın size tasarruf, alın türkün inovatif beyni. Özetle insan yerine otomasyon!

CEVAP VER