DALI ile Market Aydınlatması Uygulaması

Bugün günümüzün en önemli sorunu enerjinin efektif olarak kullanılmasıdır. WAGO, yeni aydınlatma çözümleri ile enerji tasarrufunu hedeflemiştir. Bu maksatla [highlight style=”cyan”] Carrefour [/highlight] ile beraber İstanbul’da büyük bir projeye adım atmıştır. Projenin temel amacı binlerce balastın olduğu bir markette elektrik tasarrufunu gerçekleştirmektir.

Atılan ilk adım,  markette bulunan toplam 1620 balastın eski armatürlerden sökülerek yerine [highlight style=”cyan”] DALI  balastlar [/highlight] ile  değiştirilmesidir.  Bu işin çok kolay yapılmasını sağlayan WAGO [highlight style=”cyan”] WINSTA [/highlight] konnektörler  montaj ekibinin işini çok rahatlatmıştır.

DALI Aydınlatma Otomasyonu

[box style=”info”] İşletmenizde DALI Aydınlatma Otomasyonuna geçiş için ücretsiz keşfimizden yararlanın.
[/box]

WINSTA Bağlantı Elemanları İle Hızlı Kablolama

Balastların değiştirilmesinin ardından mağazaya  üç ayrı aydınlatma otomasyon panosu yerleştirilmiştir. Her bir  otomasyon panosu 2 adet 32 BIT CPU’ lu WAGO Ethernet Kontrolör (750-841) ile donatılmıştır. WAGO PLCler  modüler yapıda olup 9 adet DALI/DSI master kontrol modülleri  (750-641) ile 1620 balastın dijital  olarak kumandası ( ışık şiddeti ayarı , açılıp kapatılması) gerçeklenmiştir. Bu otomasyon panoları markette 27 adet bölgenin kontrolünü bağımsız olarak sağlamıştır.

Standart bir armatürde montaj 10-15 dakikayı bulurken, WAGO WINSTA ürünleri ile 1-2 dakika içerisinde montaj  tamamlanabilmektedir. Üstelik herhangi bir arıza durumunda enerjiyi kesmeden arızalı armatürü değiştirmek hiç bir tehlike yaşamadan artık mümkündür.

Balast Değişimi
Sistemin DALI kablolaması WINSTA sistemiyle hatasız ve hızlı bir şekilde yapılmıştır.

“Constant Light Control”  Fonksiyon Bloğunun Kullanımı

Her bir bölgede tavana yerleştirilen DALI  M-Sensorler ile  bölgelerin aydınlık seviyesi ölçülmüş ve bu ölçülen değere göre [highlight style=”cyan”] sabit ışık kontrolü[/highlight] (Constant Ligt Control) yapılmıştır.

WAGO  DALI kütüphanesinde hazır olarak bulunan  fonksiyon bloğu bunu kolayca gerçeklemektedir.  Gün ışığının mağazaya girmesine müteakip sensörler bunu algılar, DALI modüle ışık bilgisini gönderir ve her bir DALI modül 64 adet balasta  gün ışığı seviyesinin mağaza içinde yükseldiğini ve otomatik olarak aydınlatma ışık seviyesinin azaltılması gerektiğini bildirir. Bu sayede güneş ışığından faydalanırken elektrik tasarrufu gerçekleştirilmiş olur. Düşünürseniz DALI sistemi olmayan bir mağazada  bu ölçüm yapılmadığı için gündüz de gece de armatürler %100 açık olacaktır.  Yapılan ölçümlerde %40 civarında enerji tasarrufu olduğu tespit edilmiştir.

Burada aynı işin on/off kontrollü olarak yapılabileceğini düşünenler olacaktır. Ancak unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri flouresant armatürlerin on/off kontrolü için üretilmediği ve ortalama ömürleri 10000-15000 saat arasında değişen bu armatürlerde on-off kontrolü yapıldığında ömür beklenti süresinin %50 den fazla düşeceğidir. Dolayısı ile enerji tasarrufu yaparken mevcut sisteme verilen zarar ile sistemin işletme maliyetleri daha da artmaktadır.

DALI Kontrol Sistemi İle Market İçi Aydınlatma Kontrolü

Carrefour Haramidere mağazasının güvenlik odasına kurulan[highlight style=”cyan”] SCADA [/highlight] sistemi ile market içindeki 27 ayrı bölge (kasalar, şarküteri, kuru yemiş, kuru gıda vb.)  istenilen ışık seviyesine ayarlanabilir, her bölgenin ışık seviyesi izlenebilir, arttırılabilir, azaltılabilir.  Ayrıca  Türkiye’deki tüm büyük marketlerin izlenebilmesi amaçlı Carrefour Genel Müdürlük binasına uzaktan aydınlatma  izleme sistemi kurulmuştur. Bu sayede aydınlatma sistemi hem lokal olarak mağaza içinden hem de uzaktan internet üzerinden kontrol edilebilir hale getirilmiştir.

Buradaki en önemli nokta ise DALI ile LON, BACnet, KNX, Ethernet, Profibus ve Modbus altında aydınlatma otomasyonu yapabilen bir sisteme sahip olunmasıdır. Dolayısı ile yapılan sistem her türlü bina yönetim sistemine ya da fabrika üretim sistemine tam olarak entegre edilebilir.


Proje ile ilgili öneri, soru ve düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER