DALI Nedir? DALI ile Aydınlatma Otomasyonu Nasıl Yapılır?

İşletmelerin giderek artan rekabet koşullarında karlılıkların arttırmasının en önemli yollarından biri giderlerin önemli bir kısmı olan enerji giderlerinin azaltılmasıdır. Aydınlatma otomasyonu aydınlatma için harcanan enerjinin azaltılmasını sağlarken, maksimum konfor ve rahatlığı sağlar. Bugün ülkemizde harcanan elektrik enerjisinin %20’sinin aydınlatma için kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Aydınlatma otomasyonu yaygın olarak aşağıdaki işletmelerde uygulanır:

 • Üretim ve depolama alanı çözümleri
 • Ofis binaları
 • AVM ve fuar alanları
 • İstasyonlar
 • Hastaneler
 • Hava alanları

DALI ile Aydınlatma Otomasyonu

DALI “Digital Addressable Lighting Interface” Dijital adreslenebilir Aydınlatma Arabirimi  IEC 62386 standardı altında tanımlanmaktadır. Eski kontrol yapısı analog 1…10 V kontrolün yerini almış ve almaya da devam etmektedir. DALI aydınlatma otomasyonunda kullanılan cihazlarının kontrolünü sağlar. Bu cihazlar içerisinde farklı lambalar için balastlar, sensörler ve özel modüller yer alır. Bir DALI master modül 64 balast değişkenini ve yine 64 sensör değişkenini kontrol edebilir. Bu 64+64 değişkenin kontrolü sistemin en önemli avantajı olarak karşımıza çıkar. Daha az kablo ile çok daha fazla armatür esnek ve ilerideki her türlü talebe açık bir şekilde kontrol edilebilir.

DALI ile tek tek lambalar ya da grup halindeki lambalar farklı senaryolar altında kontrol edilir.

Kontrol gruplarının paralel bağlantısı gerekmez. Talep geldiğinde açık ofisler farklı çalışma ortamlarına bölünebilir ve farklı yerlerden kontrol edilebilir. Bunun için yeniden kablolama veya pano içerisinde ek çalışmalar gerekmez. Her şey yazılım üzerinden dakikalar içerisinde çözülebilmektedir. DALI multi-master modül WAGO içerisinde Bacnet, KNX, Ethernet kontrolör içerisinde çalışabilmekte ve tek bir kontrolör altında 8 DALI modül görev alabilmektedir.

1-10 V kontrol sistemi sadece tek yönlü bir kontrol sağlarken DALI haberleşme protokolü olup aydınlatma sistemlerinde tam bir #otomasyon ve geri besleme sistemi oluşturmaktadır.
1-10 V kontrol sistemi sadece tek yönlü bir kontrol sağlarken DALI haberleşme protokolü olup aydınlatma sistemlerinde tam bir otomasyon ve geri besleme sistemi oluşturmaktadır.

DALI hattına entegre WAGO DALI sensörler ile ek kablolama gerekmeden sensörleri DALI üzerinden beslemek ve kontrol etmek mümkündür. Bu sensörler aynı zamanda BACnet ile entegrasyon durumunda HVAC sisteminin gereksiz çalışmasını önlemek amacı ile de kullanılarak aydınlatma yanı sıra HVAC için de aktif bir komponent değeri kazanabilmektedir.

DALI Gruplama
Bir tek DALI modülü ile 64 balastı kontrol edebilirsiniz.

WAGO DALI konfigüratör ile bu ağ içerisindeki DALI komponentleri konfigüre edilir ve işletmeye alınır. Konfigüratör kullanımı son derece kolay olmasına karşın son derece fonksiyonel operasyon sağlar ve her türlü sahne ve gruplamanın basit bir şekilde uygulanmasını sağlar.

Oda Otomasyonu ve Aydınlatma

Binanın planlaması, uygulaması ve sonraki işletimi maksimum ekonomi ve ileriki ihtiyaçlara göre gelişime açık olmalıdır. Bu yüzden mümkün olduğunca modüler bir yapı üzerine bireysel ve grup ihtiyaçlarını karşılayabilir ve sonraki ihtiyaçlara adapte edilebilir bir otomasyon sistemi son derece önemlidir. Modern oda otomasyonu ihtiyaçlarında WAGO önemli görevler üstlenir. Optimal oda sıcaklığı ve havalandırması kontrolü, güneşliklerin otomatik kontrolü, enerji tasarrufu uygulamaları, aydınlatma kontrolü, aydınlatma sensörlerinden gelen bilgiye göre havalandırma sisteminin optimizasyonu gibi birçok uygulama entegre olarak WAGO çözümleri içerisinde yer alır.

KNX Aydınlatma Otomasyonu
WAGO entegre çözümler sunarak sadece aydınlatma otomasyou için değil, enerji ve bina otomasyonu entegre bir sistem sunar.

WAGO son derece geniş bir ürün gamı ile çözüm sağlar. DALI, SMI, Enocean, M-BUS ve DMX sistemleri ile çözümler ve bu sistemler altında kullanılabilecek WAGO marka aydınlatma/varlık sensörleri, marka bağımsız HVAC saha cihazları, enerji yönetimine yönelik analizör, akım trafosu, sayaç izleme vb. ürünler ile tüm bina otomasyon sistemi tek bir çatı ve entegrasyon problemi yaşanmadan çözüme ulaştırılır.

Aydınlatma Otomasyonu için Hazır Kütüphaneler

WAGO kolay programlama için hazır kütüphaneler sunar. Basit oda uygulamasından aydınlatma, dimmer kontrol, jaluzi kontrol ve HVAC modül ve sistem makroları sayılabilir. Daha karmaşık yapılara bağlantılar LON, DALI ve EnOcean da sayılabilir. Kablosuz teknolojiler, MP-Bus, SMS ve e-mail gösterimi gibi özel uygulamalarını burada bulabilirsiniz. Kütüphaneler doğrudan müşteri uygulamalarına katma değer katacak şekilde geliştirilmiştir.

Mevcut uygulama alanları aşağıdaki gibidir:

 • Tekil oda kontrolü
 • Aydınlatma
 • Dimmer
 • Aydınlatma sahneleri
 • Sabit ışık kontrolü
 • Güneş perdeleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.