Enerji Verimliliği Kanuna Uymayan Binalara Ceza

Enerji verimliliği ülkemizde her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Getirilen kanun ve uygulamalar hayata geçirilmeye çalışılırken, işletmeler de bu konuda bilinçlenmeye çalışıyor. Giderek artan enerji tüketimimize karşılık, alternatif enerji üretim kaynaklarının istenildiği düzeye gelmeyen ülkemizde enerji verimliliği arz-talep dengesini karşılama açısından da büyük önem taşıyor.

Sanayide Enerji Verimliliği İçin Tıklayınız.

“5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ve buna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.

binalarda-enerji-verimliliği
Binalarda enerji verimliliği her geçen gün önemini arttırıyor.

Bu konudaki kanunlarda düzenli olarak güncellenmekte. Buna göre 1 Ocak 2015’ten itibaren, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’ndaki hükümlere aykırı davranan işletme, bina sahipleri ve yöneticilerin yasaya aykırı davranmaları halinde ödeyecekleri idari para cezaları yüzde 10,11’lik yeniden değerleme oranında artırıldı. Yasal mevzuata uymayan yerler ise ceza olarak 895 lira ile 89 bin 875 TL arasında bir meblağ ödeyecekler.

WAGO ile Enerji Verimliliği

Binaların yönetilmesi ve ilk yatırımlarında en önemli faktörlerin başında ekonomik çözümler gelir. WAGO farklı sistemleri tek bir çatı altında birleştirerek hem işçilik, hem kablolama hemde işletme tarafında ciddi tasarruflar sunar. Güvenlik, konfor ve ziyaretçilere sağlanan kolaylıklar, havalanı, hastane, fuar merkezleri, istasyonlar ve adalet binalarında son derece önemlidir. Tüm bu sistemlerin bir arada entegre olarak sunulabilmesi ise yatırımcı, uygulamacı ve projeci açısından daha ekonomik, daha güvenilir ve ilerideki ihtiyaçlara göre daha kolay genişletilebilir bir alt yapı sunar. WAGO tüm bu yüksek standartları tam olarak karşılamak üzere geliştirilmiş ve her geçen gün gelişmeye açık olarak size sunulmaktadır. Bina Otomasyonunda BACNET, LON, Ethernet, Modbus ve KNX buslarını sağlayan bir bina otomasyonu sistemi ile aydınlatma otomasyonunda dünyaca ünlü ödüller almıştır. Elektromekanik çözüm ile tüm otomasyon sistemine hakim olmanızı sağlar.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.