Eski Otomasyon Sistemlerinin Modernizasyonu

Demode [highlight style=”cyan”] PLC [/highlight] ve kontrolörleriniz işlevlerini zamanla yitirir. Bu durum işletme performansını doğrudan etkiler. Bu nedenle bu sistemleri modernize etmek önemlidir. WAGO [highlight style=”cyan”] otomasyon [/highlight] sistemlerinin modernleştirme süreçlerini kontrol teknolojisi ile en kolay ve kısa zamanda tamamlanmasını sağlar.

Otomasyon Sistemlerinin Modernizasyonu

Birçok endüstride sensörler, aktüatörler demode PLCler tarafından kontrol edilir. Bu durum bakım maliyetlerini artırırken, işletme vermliliğini düşürür. Aynı zamanda eskimiş sistemler yeni araçların entegre edilmesine izin vermezler. Bu durum işletmelerin yeni gelişmelerden faydalanamamasına ve işletme maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Bu durum işletmeler için sürdürebilirliği olumsuz etkiler.

[box style=”info”] Ücretsiz keşfimizden yararlanmak için başvuru formunu doldurun.[/box]

Modernizasyonun genelde maliyetli oluşu, uzun zaman alması, plansız duruşlara neden olması bu kararın verilmesini geciktirir. WAGO kablolamaya gerek bırakmadan, en modern teknikleri kullanarak demode [highlight style=”cyan”] PLC [/highlight] ve kontrolörlerin modernizasyonunu sağlar. Bunu yaparken günümüz dünyasının en gelişmiş iletişim tekniklerini kullanır. Böylece modernizasyon süreci en ucuz, kolay ve hızlı şekilde gerçekleşir. Hat duruşları ve üretim kayıplarının önüne geçilirken, toplam proje maliyetleri minimize edilir.

Demode PLCleriniz işletme maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır.
Demode PLCleriniz işletme maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır.

Öte yandan kablolama ve kabinlerine hiçbir şekilde müdahalede bulunulmaz. Özel olarak tasarlanmış adaptörler WAGO I/O serisi sisteme uygulanır. Bu sistem IEC 61131’e göre bütün modern endüstriyel haberleşme tekniklerini kullanabilir. Hızlı, zamandan tasarruf sağlayan, maliyeti etkin bir modernizasyon süreci hem teknik hem de yapısal olarak sağlanmış olunur.

[box style=”info”] Diğer modernizasyon tekniklerinin aksine bu sistemde dönüşüm maksimum 1 gün sürmektedir.[/box]

Öncelikle sistemin veri noktaları kontrol modülleri, kablolama, proses vb. bilgiler detaylandırılır. Bu bilgiler multi konektörler ve WAGO I/O bileşenleri için gereklidir. Firmanın eski PLCleri kablolamaları değişmeden WAGO I/O değişimi sağlayarak sistemin hızlı bir şekilde devreye alınması sağlanır.

Sistemin kablolamasını ve IPC yapısını değiştirmeden WAGO 750 serisi ile sistemin modernizasyonu.
Sistemin kablolamasını ve IPC yapısını değiştirmeden WAGO 750 serisi ile sistemin modernizasyonu.

Multi konnektörler ve WAGO I/O bileşenleri bir çerçeveye yerleştirilir. Bu çerçevenin boyutları kontrol sistemininki ile aynıdır. WAGO bileşenleri değişmeyen kabine monte edilir. Ardından PLCler test adaptörleri vasıtası ile birkaç saat içinde dönüştürülür. Eski sistemin kapakları multi konnektöre eklenir. Böylece eski sistemin veri noktaları WAGO I/O sistemine bağlanır. Eski PLC’nin görevi WAGO’ya devredilmiş olunur.

Multi konnektörler aracılığı ile WAGO I/O sisteminin entegrasyonu.
Multi konnektörler aracılığı ile WAGO I/O sisteminin entegrasyonu.

[box style=”info”] Mevcut kablolama değişmediği için eski PLCler istenildiği zaman kolaylıkla tekrar kullanılabilir. [/box]

WAGO Bileşenlerinin Kullanılması

WAGO-I/O-SYSTEM 750 serisi dağıtılmış otomasyon sistemlerine oldukça uygun bir yapıdadır. Bu sistem digital ve analog giriş/çıkış kuplörler, kontrolörler ve sayısız modüller sunar.

Sökülen eski sistem yerine WAGO I/O sistemi yerleştirilir. Modernizasyon sonucu istenilen PLC marka ve modeli tüm sistemin kontrolü için kullanılabilir.
Sökülen eski sistem yerine WAGO I/O sistemi yerleştirilir. Modernizasyon sonucu istenilen PLC marka ve modeli tüm sistemin kontrolü için kullanılabilir.

Kullanıcı İçin Faydaları

Fabrika Yöneticileri, Mühendisleri, Bakım ve Onarım Ekipleri

  • WAGO-Retrofit‘in kurulması ile mekanik işleriniz azalır.
  • Dönüşüm maksimum 1 gün sürer.
  • Bu sistem sayesinde kabin içi kablolamaya ihtiyaç duyulmaz. WAGO konektör Adaptörler sayesinde eski sistem yeni sisteme doğrudan bağlanır.
  • Sistemde bir hata oluşması halinde arka plandaki basit operasyon işletimi sayesinde kontrol hep sizdedir.

Üretim Müdürleri

  • Modernizasyon esnasında makinaların durma süresi minimal düzeydedir.
  • Gelişmiş proses, üretim ve artırılmış güvenlik.
  • Eskimiş sistemden dolayı oluşan kısmi ve total kayıpların yok edilmesi, bakım desteğine artık ihtiyaç duyulmaması.
  • Modernizasyon sonucu sistemin güvenliğinin ve güvenilirliğinin artırılması.
  • Kurumsal kaynak planlamalarına kolay entegrasyon (SAP, Makina işletme verileri yönetimi vb.)

Videomuzdan sistemin nasıl değiştirildiğini görebilirsiniz.

                                                                                        

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.