Ethernet Fieldbus Kontrolörler

Ethernet tabanlı otomasyon sistem süreçlerinin optimize edilmesinde en çok başvurulan yollardan birisidir. Bu sistem sayesinde açık haberleşme ve standart arayüzler üzerinden hem zaman hem de maliyet tasarrufu sağlanır.

Ethernet Tabanlı Otomasyon Ama Nasıl?

Bu bağlamda bilgi toplama, [highlight style=”cyan”] otomasyon [/highlight]  ve kontrol fonksiyonları, saha elemanlarının izlenmesi tek bir network altında toplanabilmektedir. Toplanan bu veriler çoklu network protokolleri  desteklenerek [highlight style=”cyan”] Ethernet TCP/IP [/highlight] üzerinden iletilir, düşük maliyetli ve doğrudan haberleşme ile yerel veya global ağlar (Lan,Wan,İnternet) gerçekleştirilebilir. SNMP,SMTP,HTTP vb. haberleşme ve diagnostiklerle; server uygulamaları, işletim verilerinin hızlı bir şekilde değiş tokuş edilmesi ve görselleştirilmesi, Modbus/TCP,  EtherNet/IP, [highlight style=”cyan”] PROFInet [/highlight] gibi standart uygulama protokolleri üzerinden diğer saha elemanları ve ofis uygulamaları ile haberleşme karmaşık görevler için bağımsız çözümler (kontrol,izleme,veri kaydetme,RTU,ağ geçitleriyle iletişim), e-mail veya SMS ile uzaktan bakım imkanı, kullanıcı protokolleri ile açık programlama (Http, UCP, TAP,SOAP v.) entegre web server ile tasarım ve dizayn imkanı sağlamak yapabileceklerinizin kısa bir özetidir.

Özellikle yeni çift Ethernet portlu  750-88x serisi  kontrolörler ağ üzerinde aktif yedekleme sağlayarak kritik süreç kontrollerinde ekstra güvenlik sağladığı gibi daha az kompanent kullanımı ile MTBF süresini de uzatır.

Ethernet

Endüstriyel Uygulamalar İçin Ethernet Kontrolör
WAGO 750-881 Ethernet Kontrolör BT yapılarına kolayca entegre olabilir, gerek saha gerekse BT uygulamalarından çeşitli sinyaller arasında bağlantı sağlar. Ethernet Kontrolör 2.0 gerçek zamanlı PLC ile BT hizmetlerinin ideal kombinasyonudur.

1MB program belleği, 512 KB veri belleği ve 32 KB kalıcı hafıza daha büyük [highlight style=”cyan”] PLC  [/highlight] programları yanı sıra web sayfaları ve formülasyonlarının kullanıcı tarafından kullanılıp kaydedilmesine izin verir. Entegre switch ile harici ethernet switchlere ihtiyaç kalmadan hat topolojisindeki ağ yapısını basitleştirir. IP adresi DIP switch üzerinden de ayarlanarak devreye almayı kolaylaştırır. Kontrolör MODBUS/TCP ve Ethernet/IP gibi Standart ağ protokollerini destekler. 4000 Giriş/Çıkışa kadar destekler.

Kontrolör

Özellikle doğrudan 8 dijital girişin entegre olduğu Ethernet kontrolörler 64 modüle kadar genişleyebilmesi, USB ara birimi, FDT/DTM desteği, 10/100 Mbit hızı, -25 / +60C’de çalışabilmesi, 512 dijital sinyali 400µs’den kısa sürede işleyebilmesi ile [highlight style=”cyan”] Ethernet [/highlight] ağlarına yeni bir anlayış getirmektedir. Evrensel IEC 61131-3 soft PLC programlama kiti WAGO-I-O-PRO veya uygulamaya özgü yazılım kullanılarak IPC size herhangi bir uygulamanız için güçlü bir platform sağlar ve sizin otomasyon ve kontrol stratejiniz için uzun vadeli bir bütünlük katar.

Dolayısı ile WAGO Ethernet tabanlı modüllerini kullanarak;

Bina Yönetimi

Enerji yönetimi, ısıtma, havalandırma, aydınlatma kontrolü, güvenlik WAGO Ethernet tabanlı  BACnet ve KNX/IP, LONWORKS kontrolörler bina otomasyonundaki tüm uygulamaları önceden hazırlanmış fonksiyon bloklarının programlanmasıyla destekler. Merkezi olmayan karmaşık kontrol veya izleme görevleri için network haberleşmesini minimize eden çözümler mevcuttur. Zaman tespitleri ile hata mesajları SMTP yani e-mail yolu ile düşük maliyetlerle iletilebilir, kontrol komutları veya kablosuz sinyaller SMS üzerinden kolaylıkla gönderilir. Açık haberleşme arayüzleri (Modbus/TCP, http, SOAP, e-mail..) inşa edilmiş bina sistemlerine basit ve kolay bir ağ bağlantısı sunar.

Standart Kullanıcı Arayüzleri ile Uzaktan Bakım

Ethernet kontrolörlerin içerisindeki entegre Web serverlar ile dünyanın her noktasından standart ağ bağlantısı ile durum sorgulamalarına, görevlendirme ve konfigürasyona izin verir. Kullanıcıya özgün HTML sayfaları düzenlemenin yanı sıra yazılan/okunan verilere ulaşımını bir şifre ile korumak mümkündür. Bir web browser kullanarak gene dünyanın her noktasından herhangi bir PC’yi kullanarak bu sayfalara ulaşma imkanı  mevcuttur.

Proses Kontrol ve Görselleştirme

Modbus/TCP ve Ethernet/IP PLC’ler proses kontrol ve görselleştirme sistemlerine dünya çapında standart bir haberleşme arayüzü sunmaktadır. Birçok farklı üreticinin ürünlerini birlikte işletebilme garantisi sağlar. Modbus/TCP/UDP özellikleri minimal konfigürasyon çabası ile hızlı döngüsel veri değiş tokuşuna ‘Polling’ uygundur. Ayrıca olaya dayalı [highlight style=”cyan”] Peer-to-Peer  [/highlight]yani eşler arası veya Broadcast yayınlanmış mesajları da gerçekleştirmek hızlı ve kolaydır. Switchlerin kullanımı belirleyici sistem davranışına izin verir.

Network Yönetimi

İş platformları doğrudan işletmeye ve kontrolörlerin konfigürasyon verilerine ulaşabilir. SNMP protokolleri gerçek zamanlı üretim verilerine ulaşmaya olanak sağlar. Bu da  ilgili kuruluşun tüm işle ilgili işlemlerinin analiz edilmesini ve sistem potansiyelini optimize etmeyi mümkün kılar. Üretimden veya ofis ortamından gönderilen hata ve diagnostik mesajları (USV, havalandırma, erişim kontrolü,vb.) herhangi bir gecikme yaşamaksızın anında ağ  yöneticisine bildirir. Bu da bu iletim sırasında yaşanan zaman kayıplarını mümkün olduğunca minimalize eder.

Üretim Veri Kazanımı / Veri Ölçüm ve Kayıt

Merkezi olmayan üretim ve ölçüm verileri için gerçek zamanlı değer analizi mümkündür. [highlight style=”cyan”] FTP [/highlight] kullanılmasıyla veri paketleri kontrolör tarafından yüklenebilir,güncellenebilir ve parametreler/reçeteler tekrar düzenlenip indirilebilir.

Sayısız miktarda arayüzler (dijital, analog, sayma,ölçme,haberleşme)  veri elde etmek için ve veri çıkışları için mevcuttur . Ek olarak barkod okuyucular veya yazıcılar da kolaylıkla sisteme bağlanabilmektedir.

Merkezi Olmayan (Dağıtılmış) Makina Kontrolü

[highlight style=”cyan”] Fieldbus [/highlight] kontrolörler tamamen dağıtılmış olan kontrol ağlarını yürütmeye imkan sağlar. Dağıtılmış bilgi merkezi bir kontrol mimarisi ile yer değiştirmiş olur. Her kontrolör tüm sistemin içerisinde bir alt görev üstlenir ve işleme sırayla katılır. Sonuç alt görevlerin optimal zaman davranışıdır. Döngüsel veya olaya dayalı haberleşmeler için Modbus/TCP veya Modbus/UDP ideal çözümdür. Düğümler arası haberleşme tanımlamasını WAGO-I-O-PRO ile yapmak mümkündür. Switchlerin kullanımı belirleyici ve tahmin edilebilir davranışlara izin verir. Operatör arayüzü ,sürücüler vb. gibi diğer bileşenler kolaylıkla konseptin içine dahil edilebilir.


Sayın Takipçilerimiz sizinde Ethernet Kontrolör hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz.

 

CEVAP VER