PFC 200| Pozisyon Kontrolü

Otomatik konumlandırma sistemleri üretim hatlarından, logistik sektörüne sanayinin bir çok dalında yoğun olarak kullanılıyor. Müşterimiz PSI Teknoloji tarafından geliştirilen ARATEC,  taşıtlar için geliştirilen bir otomatik konumlandırma yazılımı. ARATEC sayesinde sürücü, sensör ve kontrolörlerin fonksiyonları kullanılarak hassas pozisyonlama yapılabiliyor. Bir aksisden üç aksise kadar pozisyonlama yapılabilen sistemde enerji verimliliği büyük önem taşıyor.

Güçlü PC Yapısı

ARATEC’in algoritmaları ve kontrol yazılımı C dilinde geliştirilmiş. Bu nedenle ARATEC kontrolör olarak hem donanımsal hem de yazılımsal olarak güçlü bir altyapıya ihtiyaç duyuyor. PLC veya Codesys tabanlı bir kontrolör kullanılma düşünülse de bunun çok yavaş olduğu görülmüş. Bu nedenle projede Linux tabanlı PFC 200 tercih edilmiş. PFC 200 Cortex A8 işlemcisi sayesinde ARATEC’in ihtiyaç duyduğu hızı ve hesaplama gücünü sağlamış.

wago-pfc200

Retrofif Sistemler

ARATEC özellkle eski fabrika veya işletmelere entegre edildiği için eski sistemlere entegrasyon da büyük önem taşıyor. WAGO kablolamaya gerek bırakmadan, en modern teknikleri kullanarak demode PLC  ve kontrolörlerin modernizasyonunu sağlar. Eski ana PLC sabit bırakılarak, PFC 200 ve diğer I/O modüller yerleştirilir. Yüksek kabiliyetli PLCle içinse ARATEC’in de desteklediği Profibus veya Ethernet kullanılır. Sürücü noktasında ise klasik olarak CAN sistemi kullanılmaktadır. WAGO hem otomasyon noktasında hem de veri iletimi noktasında bu arayüzü destekliyor.

pozisyon-izleme

 

 

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.