Proje Maliyetlerinizi Düşürecek 5 Bus Teknolojisi

Farklı bus teknolojileri gelenekselleşmiş kontrol sistemlerine entegre olarak projelerinizde hem zaman hem de maliyet tasarrufu sağlayabilmektedir. Bu noktada önemli olan bina otomasyon sistemi altında farklı bus yapıları sunarak komple ve entegre bir çözümü hedeflemektedir. WAGO daha önce bahsi geçen bina otomasyonu protokollerine ek olarak aşağıda tanımlayacağımız diğer protokolleri de desteklemekte ve bunlara ait master modüller üretmektedir.

Lonworks

LONWORKS ISO / IEC 14908 LONWORKS ® olarak tanımlı ve BACnet ile KNX’ten sonraki en yaygın protokoldür. Pek çok mühendislik firması ve birçok eski binalardaki en önemli protokollerden biridir.

binaotomasyonu-protokoller
KNX komponentler tam olarak WAGO PLC içerisne entegre edilebilir. Bu kullanıcıya standart KNX ürünleri içerisinde bulamadığı özel giriş çıkış, analog modüller ile özel bus modüllerini KNX altında kullanma avantajı sunar. Daha da ötesi KNX ürünlerinin üst seviye kontrol yapısı olan BACnet içerisinden kontrolünü ve izlenmesini temin eder ki sahada yaşanan en önemli problemlerin başında KNX – BACnet entegrasyonu geldiği unutulmamalıdır.

SMI (Standart Motor Interface)

Standart Motor Interface (SMI) ya da türkçe tanımı ile standart motor arabirimi olan SMI ile güneş perdelerinde bina otomasyonuna tam entegre çözümler uygulamak mümkündür. SMI, motor arabirimi imal eden bir grup olup pekçok motor üreticisi SMI arabirimli motorlar üretmektedir. SMI’ı farklı kılan sadece motorları sürmekle kalmazsınız, aynı zamanda tıpkı bir stepper motor gibi son derece hasas konumlandırmalar, pozisyon takipleri ve kullanıcıya pek çok avantaj sağlayan fonksiyonellikler de sisteme eklenmiş olur.

DMX

DMX, aydınlatma için geliştirilmiş bir dijital kontrol ve sahnelendirme protokolüdür. Özellikle LED teknolojisi ile kullanılmaktadır. En önemli avantajı RGB renklendirme ile farklı sahneleri yüksek hızda ve bina otomasyonuna entegre olarak gerçekleştirir.

WAGO aydınlatma otomasyon sistemi tek bir lambanın aç/kapa kontrolünden karmaşık 1-10V analog, DALI, DMX ve genel dimleme sistemlerinin hepsine çözüm sunacak esneklik ve geniş ürün yelpazesindedir.
WAGO aydınlatma otomasyon sistemi tek bir lambanın aç/kapa kontrolünden karmaşık 1-10V analog, DALI, DMX ve genel dimleme sistemlerinin hepsine çözüm sunacak esneklik ve geniş ürün yelpazesindedir.

MP-Bus

MP-Bus HVAC sistemlerinde kullanılan bir BUS yapısı olup özellikle klima santrallerindeki karmaşık kablolamanın bir bus kablosu ile değişimi ile öne çıkar. Hem valfler hem de ilgili sensörler MP-bus üzerinden haberleşir.

KNX Sistem
WAGO BACnet kontrolörler ile pek çok giriş/çıkış terminalini, analog terminalleri, özel alt BUS ları ki KNX / EIB, MP-Bus ve DALI yi sisteme entegre ederek son derece karmaşık bir yapıyı kolayca çözmek ve hiçbir entegrasyon problemi ile karşılaşmamak mümkündür.

M-Bus

M-Bus (Meter-Bus) ekonomik sayaç okuma sistemidir. Master olarak bir WAGO kontrolör kullanılırken slave olarak sayaçlar görev alır ve 250 sayaç ya da slave cihaza kadar bağlantı sağlanır. Sayaç tipleri olarak kalorimetre, su, elektrik ve gaz sayaçları kullanılabilmektedir.

M Bus Teknoloji

WAGO burada bahsi geçen tüm bu alt bus yapılarını sağlamakta olup, aynı zamanda da bu bus yapılarının KNX ya da BACnet içerisinde tam entegre olarak çalışmasını garanti etmektedir.

1 Yorum

  1. halim bozdag

    ürettiğiniz ürünler hakkında bir katalog gönderirseniz sevinirim 0535 867 93 97

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.