Proses Endüstrisi İçin Yenilikçi Bir Otomasyon Çözümü | DIMA

Dresden ve Helmut Schmidt Üniversiteleri ile işbirliği kapsamında geliştirdiğimiz projede proses sistemleri için yenilikçi bir çözüm geliştirdik.   DIMA  (Modüler Uygulamalar İçin Dağıtılmış Zeka) proses sistemlerinde operatörleri daha esnek hale getirirken otomasyon maliyetlerinizi azaltmaya yardımcı oluyor.

Neden DIMA?

DIMA  [highlight style=”cyan”] NAMUR [/highlight] 2013 NE 148 baz alınarak geliştirildi. Buna göre modüler proses sistemleri için otomasyon çözümleri modül kontrolü ve yüksek seviye kontrol sistemleri olarak 2 ayrı fonksiyondur. Bu gereklilik yeni üretim koşulları, müşterilerin yeni gereklilikleri ve değişen piyasa koşulları karşısında proses operatörlerinin hızlı cevap verme isteklerinden kaynaklanır.

Geleneksel görselleştirme ve prosedür kontrole sahip konvansiyonel ve bağımsız sistem mimarilerinin aksine, DIMA kendi zeka modüllerinin donatılması üzerinde çalışır. Bu amaçla sistem mimarisi 2 kısma ayrılır. Yönetim seviyesi ve bireysel işlem modülleri. (I/O seviyesi ve otomasyon sistemlerinin entegresi) Çapraz-sistem fonksiyonları örneğin, reçete yönetimi modülleri içinde otomasyon tüm temel işlevlerini yerine bir üst seviyedeki otomasyon düzeyine göre yapılmaktadır. Modül Tipi Paketler (MTP) modülleri açıklar. MTP proses kontrol entegrasyona, operasyon ve izleme fonksiyonları yanı sıra toplu işlevleri hakkında bilgiler içerir. Modül tedarikçisi modülü, sistem operatörü entegrasyon mühendisliğine uygun MTP kullanır ve daha sonra genel sistemi yapılandırır. Yönetim düzeyinde ve modül arasındaki iletişim servis odaklı (SOA, Servis Odaklı Mimari)’dir.

DIMA ile otomasyon ekipmanları  kendi zekalarıyla donatılır. Bu aynı LEGO binalara benzer. Sistem blokları kolaylıkla ve esnek bir biçimde ayrılıp birleştirilebilir. 

DIMA proses kontrol sistemlerinin zekalarını 2 ayrı temele ayırır. Kontrol seviyesi  sadece görselleştirme ve prosedür kontrolü sağlamak için hizmet vermektedir. Oysa bireysel modüller bütün fonksiyonları kendi bireysel zekalarını baz alarak yerine getirirler. Üretim boyunca kontrol seviyesi ile modüller arası haberleşme hizmet odaklı olarak devam etmektedir.

Proses Otomasyonu
Modüler süreç sistemlerinde bireysel modülleri otomatikleştirmek için çözümler gerekir. Bireysel modüller geleneksel kendi kendine yeten büyük proses sistemleri için yetersiz kalmaktadır.

Proses sistem operatörleri DIMA sayesinde bir sistemin tüm yaşam döngüsü boyunca çok daha esnek olacaklardır.  Ayrıca alt otomasyon maliyetlerini azaltabileceklerdir.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.