PV Santrallerde WAGO Kontrol Teknolojisi

Güney Afrika’nın en büyük güneş santralinde (Kalkbut Güneş Parkı) WAGO Kontrol teknolojisi ve Endüstriyel PCler kullanıldı. 140 futbol sahası büyüklüğündeki santral, 75 MWp kurulu güce sahip. Yıllık 135 milyon kilowatt/saat enerji üretilmesi beklenen santralin 35000 evin enerjisini sağlayacağı tahmin ediliyor. Böylece yılda 115000 ton CO2 doğaya salınmamış olacak.

solar-panel-güney-afirka

Bu devasa santralin şebekeye bağlanması ve uzaktan izlemesinde WAGO IPC teknolojisi kullanıldı. 1 GHz Celeron işlemciye sahip WAGO 758 serisi IPC ve IO sayesinde uzaktan izleme ve bakım işlemleri IEC 60870-5-101/-104 standartlarının yanında trafo merkezleri için geliştirilmiş olan IEC 61850 standardı ile de uyumlu hale getirildi. Ayrıca WAGO’nun hem protokoller hem de arayüzler için sunduğu Codesys sayesinde tamamı nesne yönelimli bir yapı oluşturuldu.

IEC 61131-3’e dayalı entegre telekontrol teknolojisi sayesinde projedeki mühendislik sürecinin bitirilmesi çok daha kısa sürdü. 

Kolay Sistem Güncellemesi

Oldukça uzun süren bir proje olması nedeniyle sistem güncellemelerinin kolay bir şekilde yapılması büyük önem taşıyordu. WAGO Telekontrol teknolojisindeki esneklik sayesinde projenin sürekli istediği güncellik sağlanabildi. 75 MW’lık bir santralde yapılacak bir hata ciddi para ve zaman kaybına yol açabilirdi.

wago-kontrolör-solar

Bu nedenle güvenilir bir sistem tercih etmek isteyen PV santral yöneticileri yedekleme ve paralelleme yapılabilen WAGO telekontrol teknolojisini tercih ettiler. WAGO kontrolörler hem sistemin istediği hız ve talebe cevap verirken hem de mevsimler koşulları gerektirdiği şartları sağladı. (-10….+50) Santralden, WAGO kontrolörler  veri akışı Modbus TCP sağlanırken, sistemin arkasındaki matematik modelleme PV santral mühendisleri tarafından gerçekleştirildi. Bu akıllı modelleme ile 8 tane orta gerilim hattından gelen enerji aşırı yüklemeye neden olmadan 135 kVlık şehir şebekesine verildi. Bu akıllı modelleme sayesinde faz kaymasına izin verilmezken, frekans ve gerilim sabit bir şekilde istenilen değerlerde tutuldu.

WAGO’nun Avantajları

  • Esnek WAGO IO otomasyon sistem sayesinde devam eden projede istenilen değişikliler kolayca yapıldı.
  • Codesys uyumlu WAGO altyapısı sayesinde hem IEC 61850 hem de IEC 60870 uyumlu arayüz
  • Güçlü işlemci yapısına sahip WAGO IO/IPC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.