Sanayide Enerji Verimliliği

Son yıllarda ülkemizde enerji tüketiminin artmasıyla birlikte enerjinin verimli bir şekilde kullanımı daha sık gündeme gelir oldu. Artan enerji tüketiminin yanında geçmişten bu yana devam eden bağımsız enerji üretim sorunun bir türlü aşılamaması yavaş yavaş bu konuda bir bilinç oluşturmaya başladı. 2007 yılında  5627 sayılı [highlight style=”cyan”] Enerji Verimliliği Kanunu  [/highlight]ile de enerji verimliliği uygulamaları yaygınlaşmaya ve tanınmaya başlanmıştır.

Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları

Enerji yoğunluğu [highlight style=”cyan”] enerji verimliliğinin [/highlight] en önemli göstergelerinden biridir. Enerji yoğunluğu kişi başına düşen birim milli gelirin tüketilen enerjiye bölünmesi ile bulunur. Enerji yoğunluğu ne kadar yüksekse kaynaklar da o kadar verimsiz kullanılıyordur.

Sanayide Enerji Verimliliği
Sanayi sektörümüzün en gelişmiş 15 ve 27 Avrupa Birliği üyesi ülkelerine kıyasla enerji yoğunluğu

Enerji Verimliliğinde ISO 50001

ISO 50001 uluslararası enerji yönetim sistemi standardıdır. ISO 50001  büyüklüğü, sektörü konumu ne olursa olsun her kuruluş için uygundur. Enerji üretimi veya tüketimi yoğun olan ya da sera gazı emisyonlarına ilişkin yasal yükümlülük taşıyan veya taşıma ihtimali olacak kuruluşları doğrudan etkiler. ISO 50001 ile;

 • Enerji verimliliğinin artırılması
 • Enerji üretim ve tüketim maliyetlerinin düşürülmesi
 • Kaynak yönetimin sağlanması

 • Daha çevreci bir sisteme geçilmesi
 • Sera gazları salınımının düşürülmesi
 • Oluşabilecek riskler azaltılırken, güvenliğin artırılması hedeflenmektedir.
10464271_283067081876397_7722288530256658927_n
Sadece hava kaçakları dahi önemli enerji israfına neden olur.

Sanayide Enerji Verimliliğinde Otomasyon Çözümleri

Peki otomasyon enerji verimliliği ve yönetimi için otomasyon sistemlerini nasıl kullanabiliriz? Aşağıdaki sunumda detaylıca inceleyebilirsiniz.

[slideshare id=38250624&doc=enerjiverimliliiveynetimiuygulamalarndaotomasyoncozumleri-140822064750-phpapp02]

24 YORUMLAR

 1. dogan kalkan

  enerji verimliligi için en küçük hava kaçakları onarılmalı motorlara yol verilirken sürücü kullanılmalı ve sistem iyi kompanze edilmeli ayrıca ışıklandırmalarda da ışıkların birbirini kırmayacak ve daha iyi bir verim alacak şekilde simetrik ve asimetrik aydınlatma armatürleri ile donatılmalıdır teşekkürler

 2. hakan dursun

  bürokrasi ve reklamlar en fazla enerji tüketen müşteriler bunlardaki yöntemler değişmeli bence…

 3. Rahmi GÜNDAR

  Enerji tasarrufu, enerjinin üretiminden dahi önemli bir unsur. Bu konuda öncülüğü devletin hem tasarrufa yönelik çalışmalara vereceği destekle hem de örneğin enerji nakil hatlarını yeraltına taşıyarak bizzat üstlenmesi, daha sonra tüm kullanıcıları bu amaca kanalize etmesi gerekir kanaatindeyim.

 4. Sinan

  Gelismekte olan ulkemizde de sanayininde hizla gelismesi sonucu tukenen enerji kaynaklarinin yaninda yeni enerji kaynaklarininda aranmasi soz konusu çesitli firmalarin sunmus oldugu akilli enrji sarfiyati hatlarida onem kazandi. Kablolama kuplajlarin daha verimli olarak enerji nakil hatlarinda kullanilmasi icin kendi bunyelerinde kurduklari AR-GE çalismalari sonucu bu verimli nakil hatlarinda kalici cozumler ortaya konuldu ama yinede yenilenebilir enerji kaynaklari hala daha yetersiz durumda

 5. Mücahit Arduç

  Benim ilk aklıma gelen otomasyondu ki bunu da belirtmissiniz. Öncelikle sanayii de kullanılan makinelerin bakımlarinin sürekli yapılması ve belirli bir seviyenin altında kalan makinelerin yenilenmesinin zorunlu olması gerekmekte. Çünkü eski ve bakımı yapılmamış makineler gereğinden fazla enerji harcayacaklardir.
  Bu aşamadan sonra da verimliliği artırmak için işi insanlara değil de otomatik sistemlerin kontrolüne bırakmak en azından denetimine izin vermek gereklidir. İnsanlar her zaman yanılabilir. Ancak iyi yapılmış bir otomasyon sistemi pek yanılmaz. Geçmişten aldığı datalari şimdi ki verilerle harmanlayarak, Makinelerin ne zaman çalışıp ne zaman kapatılacağıni ve diğer sistemleri kontrol edecek bir otomasyon sistemi en etkili yöntem olacaktır.

 6. Yunus Öztürk

  Ekonomi de temel iktisattır enerji verimliliğinde aslolan tasarruftur , malesef ülkemizde kullanım öncelikle maximum düzeye çıkarılıp peşi sıra tasarruf yöntemleri aranmakta enerji sarfiyatindaki hata en fazla kullanım bilinçsizliginden meydana gelmektedir.

 7. Tekin Tosun

  Benim başka bir bakış açım var. Enerjinin tabiatında verimliliği en üst düzeye çıkarmak elbette mümkün. Ancak insanın tabiatı bakımından enerji verimliliği sağlamak nasıl olmalı buna bakmak lazım. Elektrik parası çok olunca Kaçak elektrik gibi basit çözümler üreten insan!!! lar açısından bakarsak verimliliği çözmüş. Onların bu aşırı ve dengesiz yüklenmelerini ortadan kaldırmak için de mühendislik alanında çözümler aranmakta. Niye ki? Önce insan da (yaratılışta var olan) verimliliği arttırmak lazım…

 8. Alparslan

  Türkiye’deki bayiliklerinizin tamamı ile bir seminer organizasyonu daha ekli ve kullanıcıları bilinçlendire bilirsiniz. Bir Wago bayisi olarak eksikliğin bu olduğunu düşünüyorum. Kolay gelsin.

 9. ugur

  Önce enerji tasarrufunu insanlari halkimiz bilinclendirerek saglayabiliriz.. bilincli insanlar neyi nasil tasarruflu kullanacagini bilerek saglanabilir. Sonraki asamalarda gerekli yatirimlar ve teknik calismalar yapilmalidir..ulkemizde en buyuk enerji kaybi bence sokak ve cevre aydinlatmalarindadir. Milyonlarca lamba isik cok buyuk bir enerji maliyetidir.. bu aydinlatmalar gunes enerjili panelle yada ruzgar gucu ile daha temiz cevreci ve ekonomik saglanabilir….bu guzel yorumlari okumak bilgi edinmekte cok guzel tesekkurler wago

 10. Cihat öz

  Maximum tasarruf. Maximum yaşam.

 11. Okan GÜNGÖR

  Verimli enerji denilince ilk akla gelen bir işi en az enerjiyle yapabilmektir.Elektrik enerjisinin % 43.7’ni doğalgaz çevrim santrallerinden karşılayan ülkemiz için enerjinin verimliliği çok önemli bir yer tutar (doğalgaz ithal eden bir ülkeyiz). Enerjiyi verimli kullanmak başta kullanıcılar olmak üzere, ülkemiz ekonomisinede büyük katkı sağlayacaktır. Bu sebepden ilgili bakanlık, kuvvetli akımlar tesisleri yönetmeliğini yenileyerek, verimli enerji kullanımı ile ilgili maddeler eklemeleri ve kontrolleri kamu kuruluşlarında çalışan tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.
  Sahada gözümüze çarpan bazı basit öneriler:
  1-Belirli bir alanda bulunan dağıtım panosuna ait yüklerin R-S-T fazlarına eşit bir şekilde dağıtılıp, nötr iletken kesitinin faz iletken kesitinden en az 1.5 kat fazla seçilmelidir.
  2-Klasik kompanzasyon panoları yerine tristörlü güç elektroniği elemanları kullanılarak (sürücülü bir şekilde ) hatlar daha sağlıklı bir şekilde kompanze edilmeli.
  3-Havai iletkenlerin izalatör,yıpranma,toprak ile teması gibi kayıpları düşünülerek yer altına alınmalıdır.
  4-Gerilim düşümü oranları sıkı bir takibe alınmalı ve şebekede %5 in dahada altına,dağıtımda da %10 nun altına çekilmeli.
  5-Bazı trafolarda rasladığımız yüksek oranlı iç kayıpları (%10 lara varan) ev eşyalarında olduğu gibi A-B-C sınıfı olarak sınıflandırılarak, kullanıcılar bilgilendirilip A sınıfı olacak trafoların tercih edilmesi sağlanmalıdır.
  Maddeler daha da çoğaltılabilir ama önemli olan bunu uygulamamız..
  Böyle bir blog sayfası için WAGO Türkiye teşekkür eder başarılar dilerim.

 12. zafer demirci

  Sanayii buyuk bir kavram olmakla birlikte verimliliğe öncelikli bireyler kendilerinin inanması gerekir. sonra bugüne değil geleceğe cevap veren çözümlere başvurmamamız gerekir.

 13. mutlu aksu

  Enerji verimliligini sadece elektrik ile kısıtlamamak gerek.
  Dogalgazlı brülörlede oransal kontrol yaparak yakit sarfiyatini dusurebilir.
  Ayrica enerji yonetiminde insan faktorunu azaltarak mesala otamasyon.akilli bina sistemleri kullanarak ciddi tasarrruflar saglanabilir.

 14. Serafettin Donmez

  En başta elektrik motorlsrinin verimliliği artırılmalı mekanik balastli floresan lambalar mumkunse elektronik yada led olmali ınsan akışının az olduğu yerlerde cotosel uygulamasi elektrik motorlarında invertor uygulaması yapılabilir

 15. Osman MUÇHAN

  Bu Hususta çok bilgili birisi değilim ama cep Multimetresini çok sevdim bende yazan ve kazananlardan olmak istedim. Gönül bu…….:))

 16. ahmet karakuz

  Bugün israf ettiğimiz enerjiyi yarın bulamayacağız.

 17. Gökhan

  Enerjide tasarufu eski sistemleri yenileyerek mesela kumanda sisteminden pls sistemine ve asekron motordan servo motora gecilmeli…

 18. AHMET RESÜL KÖSE

  Enerji tasarrufu kavramı, belirli iyileştirme yöntemleri uygulayarak veya yeni
  teknolojiler kullanarak üretimi ve kaliteyi düşürmeden enerjinin etkin bir
  şekilde kullanılması olarak tanımlanabilir. Ülkemizde tüketilen elektrik
  enerjisinin yaklaşık % 60’dan fazlası sanayide kullanılmaktadır. Bu nedenle,
  sanayide enerji tasarrufu ülke açısından büyük önem taşımaktadır. Elektrik
  enerjisi kullanım, ölçüm, kontrol ve dağıtım kolaylığı nedeniyle diğer enerji
  çeşitlerinden daha kullanışlıdır. Buna karşın birim fiyatının yüksekliği
  nedeniyle elektrik enerjisinin maliyeti daha yüksektir. Elektrik enerjisi
  fabrikalarda prosese bağlı olarak toplam enerji tüketiminin yaklaşık % 5-25’i
  arasında yer alır.

 19. yüksel

  Gelişmişlik, az enerji kullanarak çok ekonomik değer yaratabilmekle ölçümlenebilir.

 20. Murat alkan

  Yenilebilir bir sürü enerji kaynakları mevcut fakat bunların sanayileşmesi söz konusu daha gelişmemeiştir.Bunları sanayileştirip Hem ekonomik hemde doğaya ve insane zarar vermeden kaynaklardan tasarruf edebiliriz.

 21. Emre Büyükköse

  enerji verimliliği için sensörlerin kullanımını daha da yaygınlaştırmalı ve insanları bilinçlendirmek için gerekli görseller hazırlanmalı ve eğitim verilmelidir okullarda ders olarak gösterilmelidir.

 22. serjat

  Oncelikle ulkemizde kafalarin degismesi gerek.Her zaman ilk maliyetleri dusunup sonrasinda ayni ise defalarca para yatirmak yerine Uzman profesyonel sirketlerle calisirsaniz enerji verimliligi saglamis olursunuz.
  Saygilarimla…

 23. Anıl

  Türkiye’deki enerji tüketimine baktığımızda, sanayinin tüketimdeki payının çok yüksek olduğunu görebiliriz. Bu sebepten enerji verimliliği konusunda en ciddi çalışmaların sanayide yapılması gerekmektedir. Öncelikle verimli olmayan tüm cihazların tespiti için çalışma yapılmalıdır. Bu çalışmalara en temel nokta olan makine bazlı enerji takip sistemlerinden başlanılmalıdır. Bu sistemler ile mümkün olan tüm ölçüm noktalarından basit şekilde enerji tüketim verileri toplanmalıdır. Özellikle bu veriler ilgili bakım teknisyeni veya mühendisi tarafından basit bir şekilde, bilinen bir portalda analiz edilmeye uygun olmalıdır. Daha sonra kullanılan makinedeki enerji tüketim elemanları üzerinde verimliliği arttırmak konusunda modernizasyonlar yapılmalıdır. Bu konuda Wago’nun bir ürünü olan Mobil Enerji İzleme Kutusu’nu çok başarılı buluyorum.

 24. Osman Kurtuluş

  Sanayinin tüm komplike yapısını aydınlatmalarda dahil olmak üzere scada ile basıt anlaşılabilecek bir animasyon ekranına dökmek,elde edilen sonuca göre yorum yapmak bence önemli bir ilk adım olabilir. Yapılan sistemde verim analizi yapılarak sistem bütün olarak ele alınıp verimlilik analizi yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.