Sinyal Çeviricilerin Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Kural

Sinyal çeviriciler [highlight style=”cyan”] analog [/highlight] sinyallerin işlenmesi, frekans ve sıcaklık değerlerinin okunması, zayıf akımların kuvvetlendirilmesi gereken uygulamalarda, izolatörler ise sistemi sahadan gelebilecek olumsuz etkilerden koruyarak güvenli bir şekilde sinyallerin işlenmesi gereken uygulamalarda çözüm sunan otomasyon bileşenleridir. Çeviricilerin [highlight style=”cyan”] analog [/highlight] performansı sistemin korunmasında ve sinyallerin ihtiyaç duyulan doğrulukta alınmasında kilit rol oynamaktadır.

Ölçümlerin doğruluğu ve sistemin kararlılığı çeviricilerin performansına doğrudan bağlıdır.

Sahadaki çok çeşitli uygulamalara en iyi çözümü sunabilmek için WAGO Jumpflex serisi çeviriciler aşağıdaki gibi etkin özellikler ile donatılmıştır.

  1. Sahada olası bir kısa devre durumunda Jumpflex çevirici girişlerinden yüksek akım çekilir bu da standart bir çeviricide girişlerin yanması ile sonuçlanır. Jumpfex çeviricilerin girişlerinde aşırı akıma karşı koruma amaçlı resetlenebilir sigorta mevcuttur.
  2. Genellikle [highlight style=”cyan”] DIP switchler [/highlight] ile fabrika ayarları dışında ayarlar yapıldığında istenen hassasiyetler yakalanamaz, hatalı ölçümler ve değerlerde sapmalar yaşanır. Bunun önüne geçebilmek için DIP switchlerde lazer ayarlı dirençler kullanır. Bu sayede her türlü switch pozisyonunda %0.1 hassasiyet yakalanır. Böylece [highlight style=”cyan”] PLC [/highlight] programlarında ek offset değerleri vermeden tak çalıştır bir kullanım sağlanır.
  3. Çevirici girişlerinde anlık yüksek değerler geldiğinde örneğin [highlight style=”cyan”] 0…20 mA [/highlight] aralığında olması gereken bir sinyal anlık olarak 30 mA’e çıkarsa çevirici bu sinyalleri filtrelemeden aktardığında yanlış ölçümlere; hatta PLC arızalarına sebebiyet verebilir. [highlight style=”cyan”] Clipping [/highlight] özelliği ile donatılmış çeviriciler sahadan gelen sinyal ne olursa olsun çıkışını sizin arzu ettiğiniz değerlerin üzerine çıkmasına izin vermez.
  4. 2,5 kV izolasyon sağlamak için genellikle kalın gövdelerde trafolu devreler kullanılır. Bu gövdeler de panoda adetli kullanım olduğunda çok yer kaplamaktadır. 6 mm genişlikte olan çoğu ürün ise sadece 500 V AC ve 1500 V AC gibi izolasyon değerleri sağlamaktadır. Özel bir PCB üzeri trafo dizaynı ile 2500 V AC 3 yollu izolasyon değerini sadece 6 mm genişlikte gövdede sağlamak mümkündür.
  5. Yay baskılı bağlantı teknolojisine sahip çeviricilerin bağlantıları yüksük kullanmadan son derece kolay ve güvenilir bir şekilde yapılmaktadır. Ürünlerin aynı gövde profiline sahip olması standart köprüler ile kolayca köprülenmesini sağlamaktadır.
  6.  Cihaz ayarları sadece gövde üzerindeki [highlight style=”cyan”] DIP switchler [/highlight] vasıtası ile yapılmayıp kullanıcı istediği kullanışlı ayar yöntemlerinden dilediğini seçebilmektedir. USB servis kablosu ile ya da Bluetooth adaptörü ile akıllı telefonlar ve PC üzerinden ayar yapmak mümkündür.  Ayrıca ayarları  saklamak, başka cihazlara aynı ayarları aktarmak ve anlık ölçüm değerleri alınabilir.
Sinyal Çevirici Nedir
Sinyal çeviricilerimiz USB servis kablosu ile ya da Bluetooth adaptörü ile akıllı telefonlar ve PC üzerinden ayar yapmak mümkündür.

7. Zero/Span ayarı sensörden kaynaklı hataları düzeltmekte kullanıcıya kolaylıklar sunmaktadır. Örneğin sinyal çevirici girişindeki değer 9.7 V ise Zero/Span ayarı ile bu 10.0 V’a ayarlanarak PLC’ye gönderilebilir. PLC’de ayarları değiştirme, offset koyma gibi ihtiyaçlar ortadan kalkmış olur.

Zero Span Ayarı
Sinyal çevirici girişindeki değer 9.7 V ise Zero/Span ayarı ile bu 10.0 V’a ayarlanarak PLC’ye gönderilebilir.

 

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.