Üçüncü Köprüde WAGO İmzası

Ülkemizin en büyük metropolitanı ve sanayi kenti olan İstanbul, tarihte olduğu gibi günümüzde de en önemli ulaşım koridorlarından biridir. Topraklarımızda yer alan ve Asya’dan Avrupa’ya geçişi sağlayan 9.500 km uzunluğundaki 8 uluslararası ulaşım koridorunun tamamının yolu İstanbul’dan geçmektedir. Günlük şehir içi seyahatlerin ve kıtalar arası transit geçişlerin yoğun olduğu İstanbul’da kent içi ulaşımın %87’si karayoluyla sağlanmaktadır. Ülke ekonomisinin bel kemiğini oluşturan sanayi ve ticaret hacmi, artan nüfusu ile sürekli gelişen bu kentimizde araç sayısı 3 milyona yaklaşmıştır. Asya ve Avrupa arasındaki karayolu taşımacılığının yükünü çeken her iki köprüden günde 250 bin otomobil eşdeğerinde araç geçmesi gerekirken, bu miktar 600 bini bulmakta ve köprüler 2,5 kat kapasiteyle çalışmaktadır. Gün içinde trafiğin yoğun olduğu saatler ise giderek artmaktadır. Köprülere ulaşımı sağlayan çevre yolları üzerindeki araç kuyrukları nedeniyle Boğaz’ı geçme süresi 45 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir. Buna bağlı olarak, zaman kaybı, kural ihlali ve yüksek maliyetli bir ulaşım sonucu sürücülerin ve yolcuların bu yollarda seyahatleri çileye dönüşmekte, transit yük taşımacılığı kesintiye uğramakta, ülke ekonomisi de olumsuz olarak etkilenmektedir. Özellikle kötü hava şartları ve kaza anlarında kapasite daha da düşmekte, bu durum şehir içi trafiğine de yansımakta, hava kirliliği ve çevre sorunlarına da neden olmaktadır. Ayrıca, köprülerin zorunlu bakım çalışmalarında yaşanan ve her geçen gün artan trafikte uzayan araç kuyrukları, yıllık yaklaşık 3 milyar lira değerinde iş- gücü ve akaryakıt kaybına neden olmaktadır.

yavuz-sultan-selim

İlginizi Çekebilir: WAGO Elektronik Devre Kesici

Neden WAGO?

Kuzey Anadolu Otoyolunun 3.Köprü güzergahında Köprü gişelerinde ve tüm diğer otoyol giriş çıkış gişelerinde adetli sayıda HGS/OGS cihazları ile birlikte elektronik ürünlerin beslemelerinde 24VDC kullanılmaktadır. Bu cihazların beslemelerinin uzaktan kontrolü ve arıza takibi için Elektronik devre kesici ürünlerine gereksinimi bulunmaktadır. İlgili HGS/OGS gişe istasyonunda bulunan IT server ve saha cihazlarını beslemek üzere saha panoları bulunmakta bu panolara Şebeke ve Ups Hatlarından gelen 220 VAC beslemesi WAGO AC/DC güç kaynağı ürün gamında bulunan geniş spektrumlu giriş voltaj özelliği ve kısa devre koruma özellikli güç kaynakları ile 24 V DC 40 A çıkış gücü sağlayacak şekilde yapı oluşturulmaktadır. Ana besleme gücünün şebeke ve ups kaynaklarından gelmesi ve elektrik kesintilerinden dolayı sistemin anlık kesintilere uğramaması için Wago 24 V DC paralelleme modülü kullanılmaktadır. Çıkış Gücü 24VDC 40A olan her şebeke UPS paralel hattının  saha cihazlarına dağıtımı için içerdiği mosfetlerle 24 VDC kontrolü yapan Wago Elektronik Devre Kesicileri ailesinde yer alan 24 VDC giriş özelliği, 8 kanal 2-10A ayarlanabilir çıkış özelliği olan ürün kullanılmaktadır. Wago ECB cihazı ayarlanan maksimum akım değerine ulaştığında yada kısa devre durumunda ilgili birimin gerilimini keserek sahadaki HGS/OGS cihazlarında maksimum seviyede koruma sağlamaktadır.

wago-guc-kaynagi

wago-elektronik-sigorta

Wago ECB cihazlarının bir diğer özelliği ise ; Kontrol Merkezi yada İnternet üzerinden Microsoft Windows, Android ve IOS yazılım tabanlı PC,IPAD VE CEP telefonu gibi cihazlara saha lokasyonunda bulunan  PLC (Programlanabilir Mantıksal Denetleyici) cihazları üzerinden gerekli haberleşmeye imkan vererek kendi üzerindeki kanalların her birini ayrı ayrı DEVRE AÇMA-DEVRE KAPAMA komutları, DEVRE AÇIK-KAPALI BİLGİSİ ve  Anlık Akım bilgisini izlemeye imkan ve kabiliyetinin olmasıdır.

İlginizi Çekebilir: PFC 200 ile Pozisyon Kontrolü

ECB ürünün bu özelliği İlgili HGS/OGS gişe istasyonun saha panosunu WAGO 750 serisi PLC   cihazı eklenerek ECB data bilgileri, Güç kaynakları ve paralelleme modüllerinin devrede olup olmadığı bilgisi Fiber optik altyapı yoluyla Merkez PLC cihazında toplanarak Kontrol merkezi PC, iPad cihazları ve internet üzerinden Otoyol ve Köprü gişelerindeki tüm HGS/OGS ve diğer cihazların besleme gerilimi durumları devrede olup olmadıkları ve arıza durumları anlık olarak kontrolü sağlanmaktadır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.