WAGO, OTOMASYON, INTERFACE VE BAĞLANTI ÜRÜNLERİYLE DÜNYANIN EN BÜYÜK CRUISE GEMİSİNDE

Yaz yaklaşıyor ve tatilinizi bir yolcu gemisinde planlayabilirsiniz. Eğer planınız bu yönde olursa, WAGO’nun Royal Caribbean Cruise Lines’ın St. Nazaire’indeki tersanede inşa edilen “Denizlerin Senfonisi” isimli cruise gemisine bir gözatın.

Meslektaşımız Benoit FRESNEL (Gemi Uygulamaları Yöneticisi), sizin için bazı detayları topladı:

SAYILAR ve DETAYLAR

Geminin devasa boyutlarda: 362 metre uzunluğunda ve 66 metre genişliğe sahip. Aynı zamanda suyun altında 9 metre ve en yüksek noktası ise 65 metre.

Yaklaşık 6.800 yolcu ve 2.300 çalışanı barındırabilecek çok geniş bir yapıdadır. Geminin brüt tonajı 230.000 tondur ve 22 knot hıza çıkabilir.

WAGO’NUN ÇÖZÜMLERİ ÇOĞUNLUKLA OTEL BÖLÜMÜNDE

2700 yolcu ve 1800 mürettebat kabini, WINSTA serisini kullanan anahtarlar ve prizler için önceden üretilmiş kablolarla donatılmıştır. Bu ön üretimin olmadığı bölümlerde ise Fransa’daki tesisimiz aracılığıyla tedarik edilen 221 serisi konektörlerimiz kullanılmıştır. Her iki kabin, önceden hazırlanmış TOPJOB S ray klemensleri ile oluşturulmuş ve dağıtım panolarında kullanılmıştır. Ayrıca her panoda 857 ve 788 serisi rölelerin yanında kabin kontrolörünün beslemesi için 787 serisi güç kaynakları çözümü de WAGO’dan gelmiştir. Dağıtım panosuna bağlantılar WINSTA 770 serisi ve XCOM 769 serisi ile yapılmıştır.

Aydınlatma, enerji iletimi, yolcu hizmetleri için tahmini 2000km uzunluğunda kablo kullanılmıştır. Önceden üretilmiş kablo başına uzunluğun 4m olduğu tahmin ediliyor. Bu muhtemelen yaklaşık 500.000 WINSTA serisi 770 ve 890 konektörlerinin kullanıldığı anlamına gelir.

HVAC sistemi için Fransa’daki tesisimizden 8002 serisi arayüz panoları tedarik ediyoruz. Burada yüksek akım klemenslerimiz olan 285 serisi dahi kullanılmaktadır.

GEMİDE KULLANILAN OTOMASYON ÜRÜNLERİMİZ

İtalya’dan getirilen, yangın ve sel bölgelerini kontrol altına alma amacıyla kullanılan acil kapatma sistemi, yaklaşık 30 adet ortam yedekli PFC200 kontrolörüne dayanmaktadır. Entegre kontrol sistemi için WAGO 750 serisi Remote IO grubunu kullanılmaktadır.

KÜRESEL BİR PROJE

Buradaki önemli nokta, Benoit FRESNEL’in WINSTA serisini şartnameye koyması ve Fransa’daki tüm alt tedarikçileri koordine etmesine yardımcı olmasıydı. böylece WAGO global için örnek teşkil edebilecek bir uygulama meydana getirildi. İrlanda’daki Bölge Satış Müdürü Peter Cashell, kablo montaj işlerini koordine etmiş, Simone Banzato ve Alberto Poli (Otomasyon Ürün Yöneticisi / Kalite) ikilisi ise İtalyan ESD-Sistem üreticisini otomasyonumuz hakkında ikna etmiştir. Entegre kontrol sistemi, meslektaşımız Adrian Brettle (İş Geliştirme Müdürü) ve müşterisi tarafından desteklenmektedir.

GEMİDEKİ YENİLİKLER

İç bölümde kalan odalar için “sanal balkonlar”. Bu balkonlar, dışarıdaki yolcuların yaşadığı manzara deneyimini, iç bölümde kalan yolcular için de sağlamayı vadediyor. Bu amaçla, manzaranın görülmediği 98 odaya 80 inçlik LED ekranlar kuruldu. Ayrıca önceki gemilerde olduğu gibi kokteyl karıştırma robotları bu gemide de mevcuttur.


Nihayetinde, WAGO ile güvenli ve keyifli bir yolculuk sizleri bekliyor!
Katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.