WAGO HMI Ürünleri İle Komple Bir Sistem

HMI Nedir?

HMI (Human Machine Interface) otomasyon sistemi ile kullanıcı arasında iletişimi sağlar. HMI panel kullanıcıdan aldığı emirleri otomasyon sistemine iletir, otomasyon sisteminden aldığı verileri ekranında görüntüler. [highlight style=”cyan”] HMI Paneller [/highlight] üzerinde bir işletim sistemi barındıran güçlü, mikro bilgisayarlar olarak sayılabilirler. HMI paneller sayesinde izleme, yönetme, teşhis ve kontrol gerçekleşir.

WAGO HMI

PERSPECTO ile  WAGO komple bir HMI  ailesine sahip olmuştur. Ürün ailesi doğrudan bağlı dokunmatik ekran olabildiği gibi, web tabanlı çalışan ekrandan programlanabilir kontrol paneline kadar 4 farklı teknolojik alt ürün grubundan oluşmaktadır. HMI ürünleri ilk etapta 3,5 ile 15 arasında 32 Bit ARM 9200 MHz işlemciden, Intel Atom 1.6 işlemciye  kadar farklı [highlight style=”cyan”] CPU [/highlight] seçenekleri ve 256Mb Ram / 128Mb Flash / CF ile SRAM kapasitesine kadar farklı seçeneklerde üretime başlanmıştır.

Böylece  touch-screen, Perspecto TM, WAGO-I/O-IPC ile doğrudan DVI ya da USB ile bağlanarak kullanılabilmektedir. Monitör VGA, SVGA ve XGA çözünürlüklerini desteklemektedir. Dahili [highlight style=”cyan”] USB  HUB [/highlight] fonksiyonu ile diğer USB ürünleri klavye, mouse ya da harici depolama ünitesi monitöre doğrudan bağlanabilmektedir.

WAGO kontrolörler dahili/standart Web server fonksiyonu sayesinde Ethernet üzerinden web panel Perspecto WP, ile web client olarak haberleşir. Kontrolöre doğrudan bağlı olup QVGA, VGA ve SVGA çözünürlüklerini destekler. Bir browser, Java virtual machine ve [highlight style=”cyan”] CODESYS [/highlight] Java applet ekran üzerinde yüklü gelir. Bu sayede uygulamalar kiosk modunda da çalıştırılabilir.
Daha güçlü uygulamalar için Visu-panel Perspecto VP tercih edilebilir. Kendi başına çalışabilen HMI Runtime içerir, böylece ekran düşük cevap hızı ile yüksek hızlı time-masklerin kullanımı için uygundur. 4 farklı çözünürlüğe sahip olup paralel olarak web gösterimini de uzak ekran uygulamaları için destekler.

HMI Panel

Perspecto CP tam donanımlı bir otomasyon cihazını 4 ayrı ekran çözünürlüğü ile sunar. Dahili olarak HMI Runtime CoDeSys runtime sunar. Böylece Perspecto CP programlanabilir özellikler sunar. PLC fonksiyonelliği  CoDeSys IEC 61131 ile uyumludur. Perspecto CP ile programı çalıştırabilir, kuplörler üzerinden de saha uzak I/O uygulamalarını yapabilirsiniz.

HMI SCADA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.