İşte Dijital Gelecek! WAGO ile Akıllı Fabrikalar

WAGO ile Akıllı Fabrikalar

Dijitalleşme trendi, üreticilere yakın vadede çözülmesi gereken bazı zorlukları beraberinde getirecek gibi görünüyor. WAGO bu zorluklar üzerine hassas çalışmalar gerçekleştirerek, durumlara uygun çözümler üretmiş ve ileride oluşabilecek zorlukları ön görerek, kullanıcılar için ek özellikler geliştirmiştir.

Bir fabrika veya tesisin dijitalleşmeye tam entegre olması birkaç değişkene ihtiyacı var. Bu özellikler bütün bir sistemin ayrı ayrı çarkları şeklinde işlemeli ve birbirine hizmet etmelidir.

Bu kavramları şu şekilde sıralayabiliriz;

Siber Güvenlik

Elde edilen verileri sadece bulut sistemlerine aktarmak yeterli değildir. Ayrıca bu bilgileri manipülasyonlara karşı korumalı hale getirmek gereklidir. Bunların arasında en değerlilerinden biri üretim verisidir. Üretim verisinin özel olarak korunması gereklidir. Bu nedenle, Linux işletim sistemi ve güvenli dizaynı ile WAGO kontrolörleri saldırıları geri çevirecek bir yapıda tasarlanmıştır. WAGO Connectivity Portal aynı zamanda tüm verinin kolay ve güvenli şekilde internet üzerinden transferine imkan verir. Ayrıca bu portal; alan erişimi, M2M, IoT ve şantiye ağları için de ideal bir çözümdür.

Sensör Entegrasyonu

Verilerim ölçümü, ağ oluşturma süreçleri için temeldir ve bunları yönlendirir.  WAGO akıllı sensör-aktuatör entegrasyonu ile sahadan değerli verilerin elde edilmesini sağlar. Bu veriler, sistemin optimal kullanıma ayarlanması, monitörleme ve geliştirmeler için kullanılırız. Bu konuda WAGO, 500’den fazla I/O modülü ile dünyanın en kapsamlı I/O sistemini sunar.

Yatay Ağ Uygulamaları

Endüstri 4.0 için; üretim adacıklarının bir ağ altında bağlanması, sistemin ve tesis sınırlarının bağlanması kadar başarıyı belirleyici bir unsurdur. Bununla teknolojik eğilim beraberinde, I / O Sistemi 750 ile WAGO’nun tam olarak sunduğu gibi çok esnek bir iletişim ve kontrol çözümü gerektirir. 500’den fazla I/O modülü, 60 kontrolör ve 40 fieldbus kuplör ile tüm değer yaratma süreci boyunca sorunsuz iletişim sağlar.

Adaptasyon

Uyarlanabilir üretim süreçleri, esneklik, verimlilik ve genişlik birinci anahtardır. Bu süreçleri gerçekleştirmek için sistem modülleri esnek olmalı ve herhangi bir üreticiye bağlı olmamalıdır. Bu alanlar özel otomasyon sistemlerine gereksinim duyarlar.  WAGO bu sorunu DIMA ile çözdü ve Alman “ Endüstri 4.0 İnovasyon Ödülü” nü aldı. DIMA MTP, modüllerin bir kontrol sistemi içinde bağlanıp ayrılmasına izin verir – üstelik herhangi bir programlama olmadan.

Bulut Bağlantısı

Bulut çözümleri, özellikle alan erişimi ve süreç optimizasyonu ile endüstri için müthiş bir potansiyel sunmaktadır. Bulut, gerçek ve dijital dünyayı birbirine bağlar. Ayrıca, markaların küresel iletişim yapılarının çapraz haberleşmesini de kolaylaştırır. WAGO’nun PFC ailesi kontrolörleri, sahadan buluta veri aktarımında, güvenli bir veri iletişimini garanti eder.

SmartDATA

Sipariş ve üretim süreçleri, geleceğin endüstrilerinde giderek daha fazla dijitalleştirilecek ve otomatik hale getirilecek. SmartDATA’da hedef, katma değer zincirinin tamamı boyunca, tutarlılık ve veri şeffaflığı ile azaltılmış maliyetler, zaman tasarrufu ve gereksiz masrafların önlenmesidir. WAGO SmartDATA mühendislik hizmeti ile kullanıcıların planlama ve tasarımdan, test ve devreye almaya kadar tüm süreçlerine yardımcı olan bir çözüm sunuyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.