WAGO ile Entegre Enerji Tasarrufu Sağlama

Enerji tasarrufu denilince akla genellikle ilk gelen elektrik enerjisinin verimli kullanılmasıdır. Oysaki enerji sadece elektrik enerjisi olarak kullanılmamakta birçok farklı enerji türü olarak kullanılmaktadır. Özellikle sanayi kuruluşlarında enerji karşımıza elektrik, basınç, termal vb. olarak çıkmaktadır. Gerçek ve akıllı bir enerji tasarrufu için bu farklı enerji türlerini bir arada ölçümleyen ve analiz bir sistem varlığı gereklidir.

HVAC Sistemlerinin Verimliliği

HVAC ( Heating Ventilating and Air Conditioning) ısıtma, havalandırma ve iklimlendirmeyi içeren, fabrika, hastane, alışveriş merkezi gibi yaşam alanın ve enerji tüketiminin yoğun olduğu yerlerde geniş uygulama alanları bulan bir sistemdir. HVAC sistemleri için harcanan enerji toplam tüketilen enerjinin %15 ila %60’ını oluşturur. Bu nedenle HVAC sistemleri enerji verimliliği açısından oldukça önemlidir.

HVAC sistemini kontrol etmek için gerekli tüm makro fonksiyonları WAGO uygulama mühendisleri tarafından geliştirilmiş olup yazılım kütüphaneleri içerisinde yer almaktadır. Böylece proje çalışmalarında ciddi bir zaman tasarrufu sağlanır.
HVAC sistemini kontrol etmek için gerekli tüm makro fonksiyonları WAGO uygulama mühendisleri tarafından geliştirilmiş olup yazılım kütüphaneleri içerisinde yer almaktadır. Böylece proje çalışmalarında ciddi bir zaman tasarrufu sağlanır.
[highlight style=”cyan”] HVAC  [/highlight]sistemlerinin otomatik kontrolü hem enerji maliyetlerini minimize eder hem de daha konforlu ve yaşanabilir bir bina sunar. HVAC altyapılarının planlaması, derin bir bilgi birikimi, uyumlu sistemlerin bir arada kullanılması ve doğru programlama ile desteklenmelidir.

Aydınlatma Verimliliği

Aydınlatma kontrolü sadece kaliteli aydınlatma tasarımı iyi bir değil aynı zamanda daha esnek ve kolay kontrol edilebilir bir altyapı oluşturmak içindir. WAGO aydınlatma otomasyon sistemi tek bir lambanın aç- kapa kontrolünden karmaşık 1-10V analog, [highlight style=”cyan”] DALI[/highlight], DMX ve genel dimleme sistemlerinin hepsine çözüm sunacak esneklik ve geniş ürün yelpazesindedir.

Enerji tüketiminizin %20 ile %30'u arası aydınlatma için kullanılır. DALI #Aydınlatma Otomasyonu 64 adet #kontrol cihazının ayrı ayrı adreslenmesini ve istenilen biçimde 16 aydınlatma grubuna ve 16 aydınlatma senaryosuna bölünmesini sağlar. Böylece optimum aydınlatma verimliliği sağlanır.
Enerji tüketiminizin %20 ile %30’u arası aydınlatma için kullanılır. DALI #Aydınlatma Otomasyonu 64 adet #kontrol cihazının ayrı ayrı adreslenmesini ve istenilen biçimde 16 aydınlatma grubuna ve 16 aydınlatma senaryosuna bölünmesini sağlar. Böylece optimum aydınlatma verimliliği sağlanır.

DALI multi-master modül WAGO içerisinde BACnet, KNX, Ethernet kontrolör içerisinde çalışabilmekte ve tek bir kontrolör altında 8 DALI modül görev alabilmektedir. DALI hattına entegre WAGO DALI sensörler ile ek kablolama gerekmeden sensörleri DALI üzerinden beslemek ve kontrol etmek mümkündür. Bu sensörler aynı zamanda BACnet ile entegrasyon durumunda HVAC sisteminin gereksiz çalışmasını önlemek amacı ile de kullanılarak aydınlatma yanı sıra HVAC için de aktif bir komponent değeri kazanabilmektedir.

Enerji Verimliliği

Sistematik enerji yönetimi, yeni bina yönetmeliklerinde, binaların enerji sınıflandırması açısından ayrı bir önem arz etmektedir. Sistemlerdeki güç harcamalarının sürekli olarak ölçümleri ve bu ölçümlerin analizleri enerji yönetiminde önemli bir yer tutar. Enerji tasarrufu ancak hangi koşulda, nerede, ne kadar enerji harcandığının bilinmesi ile optimize edilebilir.

WAGO tarafından sunulan 3 farklı, 3-faz analizör modülü ile aktif ve reaktif enerji, faz akımları ve gerilimleri, güç faktörü, faz sırası, frekans ölçümü, 4 bölge çalışma analizi, 41. harmoniğe kadar görebilme eve nötr akımlarının ölçümü gibi bir çok farklı parametre kullanıcıya sağlanmaktır.

3fazölçüm
WAGO PLC ailesine ait 3 faz enerji analijörü modülleri ile PLC’ ye entegre, kablolama veya karmaşık programlama uygulamaları gerektirmeyen ve okuma döngü sürelerini mümkün olan en kısa süre-de yapabilen bir sisteme sahip olursunuz.

Peki Ya Entegrasyon?

Bu sistemlerin entegrasyonu için ek yazılımlar, karmaşık çeviriciler farklı bilgisayarlar, birbirinden bağımsız elektrik panoları ve birbirinden kopuk mühendislik güçleri kullanılmaz.  Tüm yapı tek bir kablolama, tek bir bilgisayar yazılımı ve bina yöne-tim sistemi ile tek bir donanım-mühendislik gücü üzerine inşa edilir. WAGO son derece geniş bir ürün gamı ile çözüm sağlar. DALI, SMI, Enocean, M-BUS ve DMX sistemleri ile çözümler ve bu sistemler altında kullanılabilecek WAGO marka aydınlatma/varlık sensörleri, marka bağımsız HVAC saha cihazları, enerji yönetimine yönelik analizör, akım trafosu, sayaç izleme vb. ürünler ile tüm bina otomasyon sistemi tek bir çatı ve entegrasyon problemi yaşanmadan çözüme ulaştırılır.

entegre-otomasyon

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.