Binalarda Aydınlatma Yönetimi

Yaşam alanlarımızda beklentilerimiz giderek artıyor. Bir taraftan enerji tasarrufu sağlarken diğer taraftan konfor seviyemizi yükseltmek istiyoruz. Bu ikili dengeyi kurmak, aslında sisteminizi en verimli şekilde kullanmanız anlamına geliyor. Otomasyon kaçınılmaz hale geliyor. Peki, oldukça fazla olan otomasyon ekipmanlarınızın montaj aşamasından sonra daha basit, kompleks olmayacak şekilde kurulumunu yapmak istemez miyiz? Tam da bu sırada WAGO-Lighting Management sisteminden bahsetmek çok gerekli.

Önceleri aydınlatma sisteminizin programlanması gerektiğinde her defasında bir uzmana başvurmanız ve bakım yaptırmanız gerekiyordu. Çünkü her yaptığınız değişiklik sistemin beyni konumunda olan otomasyon kontrol sistemlerine işlenmesi, yazılımının revize edilmesi demekti. Giderlerimizi azaltmak, zamandan tasarruf etmek, kişisel otomasyon tercihlerinizi birebir sisteme uygulamak istediğimiz de WAGO-Lighting Management sizin yeni aydınlatma kontrol ve yönetim sisteminiz.

Bazı şeyler zamanla değişebiliyor. Özellikle de aydınlatma otomasyonu söz konusu olunca isteklerimiz daha fazla olabilir. Çalışma alanınızda yeni bölümler açmak ya da var olan iki ayrı bölümü birleştirmek isteyebilirsiniz. En basitinden örnek verirsek, çalışma ofisinizi bölerek yeni bir oda yapmak isteyebilirsiniz ve aydınlatmanızı iki ayrı gruba bölmek isteyebilirsiniz.  Kurulmuş olan aydınlatma otomasyonu sisteminde aydınlatmaların parlaklıklarını, bir süre kullanımdan sonra farklı bir seviyede çalıştırmak isteyebilirsiniz. Kullanmış olduğunuz varlık veya hareket sensörlerinin zaman ayarlarında değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Çalışma masanızda dışardan gelen günışığından faydalanarak daha düşük enerji sarfiyatlı sabit ışık elde edebilirsiniz. Sisteminize özel veya resmi tatil programı ekleyerek otomatik açılan lambalarınızın o günlerde kapanmasını isteyebilirsiniz. Mesai başlangıç ve bitiş veya öğlen arası saatlerinde değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. İşte bu istediğiniz değişiklikleri bir yazılımcı olmadan kendiniz veya yetkili bakım personeliniz tarafından kolayca yapabilirsiniz.

WAGO-Lighting Management, aydınlatma otomasyonu kontrolörüne extra bir yazılım olmadan bir tarayıcı üzerinden Google Chrome, Safari vb. bağlanarak, saymış olduğumuz isteklerinizi kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca sisteminizin 3 faz enerji izlemesini, bağlanmış olduğunuz tarayıcı sayfasından yapabilirsiniz. Daha akıllı sistemler, daha basit çözümler; WAGO-Lighting Management.

 

Şahin ORTATEPE
WAGO Bina Otomasyonu Proje Mühendisi

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.