Aydınlatma Otomasyonu Nedir? Binalarda Aydınlatma Yönetimi Nasıl Yapılır?

Yaşam alanlarımızda beklentilerimiz giderek artıyor. Bir taraftan enerji tasarrufu sağlarken diğer taraftan konfor seviyemizi yükseltmek istiyoruz. Bu ikili dengeyi kurmak, aslında sisteminizi en verimli şekilde kullanmanız anlamına geliyor. Otomasyon kaçınılmaz hale geliyor. Peki, oldukça fazla olan otomasyon ekipmanlarınızın montaj aşamasından sonra daha basit, kompleks olmayacak şekilde kurulumunu yapmak istemez miyiz? Tam da bu sırada WAGO Lighting Management sisteminden bahsetmek çok gerekli.

Önceleri aydınlatma sisteminizin programlanması gerektiğinde her defasında bir uzmana başvurmanız ve bakım yaptırmanız gerekiyordu. Çünkü her yaptığınız değişiklik sistemin beyni konumunda olan otomasyon kontrol sistemlerine işlenmesi, yazılımının revize edilmesi demekti. Giderlerimizi azaltmak, zamandan tasarruf etmek, kişisel otomasyon tercihlerinizi birebir sisteme uygulamak istediğimiz de WAGO Lighting Management sizin yeni aydınlatma kontrol ve yönetim sisteminiz.

Bazı şeyler zamanla değişebiliyor. Özellikle de aydınlatma otomasyonu söz konusu olunca isteklerimiz daha fazla olabilir. Çalışma alanınızda yeni bölümler açmak ya da var olan iki ayrı bölümü birleştirmek isteyebilirsiniz. En basitinden örnek verirsek, çalışma ofisinizi bölerek yeni bir oda yapmak isteyebilirsiniz ve aydınlatmanızı iki ayrı gruba bölmek isteyebilirsiniz.

Kurulmuş olan aydınlatma otomasyonu sisteminde aydınlatmaların parlaklıklarını, bir süre kullanımdan sonra farklı bir seviyede çalıştırmak isteyebilirsiniz. Kullanmış olduğunuz varlık veya hareket sensörlerinin zaman ayarlarında değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Çalışma masanızda dışarıdan gelen gün ışığından faydalanarak daha düşük enerji tüketen sabit ışık elde edebilirsiniz. Sisteminize özel veya resmi tatil programı ekleyerek otomatik açılan lambalarınızın o günlerde kapanmasını isteyebilirsiniz. Mesai başlangıç ve bitiş veya öğlen arası saatlerinde değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. İşte bu istediğiniz değişiklikleri bir yazılımcı olmadan kendiniz veya yetkili bakım personeliniz tarafından kolayca yapabilirsiniz.

WAGO Lighting Management Yazılımı Arayüzü
WAGO Lighting Management Yazılımı Arayüzü

DALI Ne Tür Protokolleri Destekliyor?

Bu konuda da WAGO dali aydınlatma otomasyonu esnek. WAGO kontrolör de Ethernet, KNX, BACnet gibi protokoller altında sorunsuz bir şekilde çalışmakta. Yapılacak aydınlatma otomasyonu sisteminde her bir armatür ayrı ayrı veya grup halinde kontrol edilebilir. Aydınlatma dali uç biriminde arıza olması durumunda otomatik konfigürasyon ile arızalı ürün değişimi basitleşir. Bakım maliyetleri düşüktür. WAGO dali aydınlatma sisteminin bir avantajı da lamba gerilimini lambaların ömrünü yüzde 30 uzatacak şekilde tutmasıdır. Dali balastların ömürleri normal balastlara göre daha fazla olduğu için sistemin kullanım ömrü uzun, bakım maliyetleri oldukça düşüktür. Dali bununla da kalmayıp tüm lambaların ve balastların arıza durumu bilgisini alır, bakım personelinin arızaya müdahalesini kolaylaştırır.

Dali balastların ömürleri normal balastlara göre daha fazla olduğu için sistemin kullanım ömrü uzun, bakım maliyetleri oldukça düşüktür.

Acil durum aydınlatma kitleri de DALI aydınlatma otomasyonu ile daha güvenli. Periyodik olarak acil durum aydınlatma kitlerinin akü durumlarını ve arıza durumlarını kontrol eder, herhangi bir olası kesinti de süpriz durumlarla karşılaşılmaz. WAGO, sistemin son kullanıcısına sunduğu avantajları montaj aşamasında da çalışana sunar. Montaj yapan firmaların çekinerek baktığı karmaşık kablo yapısı, WAGO DALI aydınlatma sistemi ile çok basit. Sensör, buton, DALI balast üçlüsü birbirine seri şekilde veya yıldız şeklinde DALI hattına bağlanır, bağımsız kablolamaya gerek yoktur. Polarite ve herhangi bir topoloji olmadan bağlanabilir. Ayrıca WAGO sensör ve butonu harici besleme hattına ihtiyaç duymaz. Bu sistem diğer 0-10 V sinyalli otomasyon sistemlerine göre %50 oranında kablaj işçiliği ve kablo da tasarruf demektir.

WAGO Lighting Management, aydınlatma otomasyonu kontrolörüne ekstra bir yazılım olmadan bir tarayıcı üzerinden Google Chrome, Safari vb. bağlanarak, saymış olduğumuz isteklerinizi kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca sisteminizin 3 faz enerji izlemesini, bağlanmış olduğunuz tarayıcı sayfasından yapabilirsiniz. Daha akıllı sistemler, daha basit çözümler; WAGO Lighting Management.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here